Yapay Zeka (Artificial Intelligence/AI) insan zekasının işlemlerinin donanımsal ve yazılımsal sistemler tarafından taklit edilmesidir. Bu işlemler öğrenme, anlam bulma ve hatalardan sonuç çıkarmayı içerir. Yapay zekanın belirli uygulamalarına uzman sistemler (expert systems), konuşma tanıma (speech recognition) ve yapay görme (machine vision) örnek verilebilir.

Bir yapay zekayı zayıf ve güçlü olarak sınıflandırmak mümkün. Zayıf AI, aynı zamanda dar AI (narrow AI) olarak da bilinen yapay zekalar belirli görevleri yapmak için tasarlanırlar. Siri, Google Asistan gibi yapay zekalar bu kategoridedir. Güçlü AI (Artificial General Intelligence) ise insan zekasının idrakına sahiptir. Aşina olmadığı bir görev verilse dahi güçlü AI insan yardımı olmaksızın çözüm üretebilir.

AI için donanım, yazılım ve personel maliyetleri pahalı olabileceğinden, birçok satıcı standart tekliflerinde AI bileşenlerinin yanı sıra Hizmet Olarak Yapay Zeka (AIaaS) platformlarına erişim de içerir. Hizmet olarak AI, bireylerin ve şirketlerin çeşitli iş amaçları için AI ile deneme yapmalarını ve bir taahhütte bulunmadan önce birden fazla platform örneklemelerini sağlar. Popüler AI bulut teklifleri arasında Amazon AI servisleri, IBM Watson Assistant, Microsoft Bilişsel Servisler ve Google AI servisleri bulunur.

Bazı endüstri uzmanları yapay zeka teriminin popüler kültürle çok yakından bağlantılı olduğuna inanmakta ve bu da kamuoyunun yapay zeka konusunda gerçekçi olmayan yaşamı nasıl değiştireceği konusunda beklenmeyen korkuları ortaya koymaktadır. Araştırmacılar ve pazarlamacılar, daha tarafsız bir çağrışıma sahip olan artırılmış zekanın, insanların yapay zekann sadece hizmet için geliştirildiğine, insanların yerini alma amacı olmadığına yardım edeceğini umut ediyor.

Yapay zeka terimi 1950’lerin başında ortaya çıksa da, günümüz teknolojisinin hızla gelişmesiyle son yıllarda ciddi popülerlik kazanmış tartışmalı bir alandır. Tartışmaların sebebi ise makinenin bir insan gibi düşünebilmesinin bazı etik sorunlar doğurmasıdır. O yüzden yapay zeka savunucuları uzun zaman boyunca destek göremediler. Ta ki IBM’nin Deep Blue adlı bilgisayar, rus satranç ustası Garry Kasparov’u mağlup edene kadar. Akabinde yine IBM tarafından üretilen bilgisayar ‘’Watson’’, 2011 yılında, bir soru cevap programı olan ‘’Jeopardy’’yi şampiyonlar Brad Rutter ve Ken Jennings’i yenerek kazandı.

Peki bir makinenin zeki olup olmadığına nasıl karar vereceğiz? Burada devreye ünlü matematikçi ve bilgisayar bilimci Alan Turing’e ait ve onun adıyla anılan Turing Testi ile karar vermek mümkün. Bir insan ile bir yapay zeka arasında geçen yazılı konuşmaya şahit olan bir hakem eğer hangisinin insan hangisinin bilgisayar olduğunu anlayamıyorsa, bu yapay zeka turing testini geçmiş demektir. Teste göre karşısındakini insan olduğuna ikna eden bilgisayarın testi geçmesi hâlinde “düşünebildiği” kabul ediliyor.

Yakın zamanda, 2014 yılında, 13 yaşında Ukraynalı bir öğrenci gibi programlanan Eugene Goostman aslı yazılım ilk kez Turing testini geçerek jüri üyelerini kanlı canlı bir insan olduğuna inandırdı.