Yapay zeka ile ilgileniyorsanız muhakkak eğitimleri ve konu ile ilgili videoları takip ediyorsunuzdur. Bu yazımızda da yapay zeka konusunda kendinizi geliştirmek için okumak isteyebileceğiniz yapay zeka kitaplarını inceleyeceğiz ve türev konular hakkında size tavsiyeler sunacağız.

The Master Algorithm — Pedro Domingos

Bill Gates’in yapay zeka üzerine tavsiye ettiği kitaplardan biri olan The Master Algorithm, Google ve Amazon gibi devlerin temelinde yatan öğrenme algoritmalarına değiniyor ve bu öğrenme algoritmalarının gelecekte iş dünyasını, bilimi ve toplumu nasıl etkileyeceğinden bahsediyor.

Superintelligence — Nick Bostrom

Nick Bostrom kitabında insanların hayvanları zeka sayesinde nasıl domine ettiğini ve bu zekanın makinelere aktarılması durumunda ortaya çıkacak süper zeka bilgisayarların aynı şekilde domine edebileceğinden bahsediyor. Yapay zekanın nasıl kontrollü bir şekilde geliştirilebileceğini anlatan kitap aslında Bill Gates’in tavsiye ettiği diğer bir yapay zeka kitabıdır.

Deep Learning — Ian Goodfellow

Elon Musk’ın da övgü ile bahsettiği kitap deep learning üzerine yazılmış en detaylı kitaplardan biridir. Derin öğrenmeye hem matematiksel hem de kavramsal olarak yaklaşan Ian, doğal dil işleme, konuşma tanıma ve hatta bilgisayar oyunlarına dalarak derin öğrenme tekniklerini anlatıyor.

The Singularity Is Near — Ray Kurzweil

Diğerleri gibi teknik bir kitap olmasa da, müthiş derecede popüler olan bu kitap, gelecekte insan zihni ve vücudunun teknoloji ile bütünleşerek gelişmiş bir insan/makine medeniyetinin doğacağını anlatıyor. Kafada çok fazla soru işareti bıraksa da, zevkle okuyacağınız ve ufkunuzu açacak kitaplardan bir tanesi.

İstatistik Kitapları

Bildiğiniz üzere istatistik, yapay zeka ve makine öğreniminin temellerini oluşturan yapı taşlarından bir tanesidir. Bu nedenle sağlam temeller atmak istiyorsanız yapay zeka kitaplarına girişmeden önce istatistik üzerine bilgilerinizi ölçüp geliştirmeniz gerekebilir.

You Are Not So Smart — by David McRaney

Yapay zeka ile uğraşırken denklemler, istatistikler ve algoritmalar ile bol bol uğraşacaksınız ve bu yapıları yanlış yorumlamak size vakit kaybettirip yanlış kararlar vermenize neden olabilir. David McRaney bu kitapta insan beyninin nasıl ve ne gibi istatistiksel ön yargılara kapılıp hatalar yaptığını anlatarak, düşülen bu ön yargıları tek tek açıklayıp savunma mekanizmaları oluşturmanızı sağlıyor.

Naked Statistics — by Charles Wheelan

Bu kitap ise diğerine göre daha saysal diyebiliriz. İstatistikteki mod, medyan ve ortalama gibi temel kavramları kavramak istiyorsanız ve bu bilgilerinizi bir kaç adım ileri taşımak istiyorsanız göz atmanızı tavsiye ederiz.

Practical Statistics for Data Scientists — by Peter Bruce

İlk iki kitap ile savunma mekanizmanızı geliştirdiniz ve temel kavramların üzerinden geçtiniz, şimdi sıra bunları alıp veri bilimine entegre etmekte. Yapay zeka ilgi ilgileniyor ve veri bilimci olma yolunda ilerliyorsanız bu kitap istatistiksel metotları veri bilimine uygulamanız için bire bir.

Yapay zeka üzerine her gün yeni bir gelişme yaşandığı bu dönemde, yapay zeka kitapları listemizi olabildiğince detaylı ve güncel tutmaya çalışacağız.

Kaynak: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/okuman%C4%B1z-gereken-yapay-zeka-kitaplar%C4%B1-60a95d3bd66a