Sermaye, yatırım, üretkenlik, bilgi ve yenilik. Teknoloji dendiğinde tüm ülkeler yarış halinde. Peki ama Teknolojinin lider ülkesi kim?

Teknolojinin hakimi olarak görüldüğü halde 21. yüzyılın küresel teknoloji yarışında geride kalan pek çok ülke var.

Bir ülkenin küresel teknoloji yarışında nerede konumlandığını belirlemek için çok fazla metrik kullanılıyor. Bu metriklerin başlıcaları; teknolojinin kullanılabilirliğine, nüfusa göre kullanım yaygınlığın, internet erişimi ve mobil cihaz kullanım oranı, dijital rekabet puanı ve elbette finansal gücü olarak sıralanıyor.

Tüm bu metrikler bir araya geldiğinde ise ülkelerin teknoloji gücü, küresel finans değerleri ile birlikte puanlanıyor. Her yıl açıklanan teknolojinin lider ülkeleri sıralamasında bu yıl oldukça şaşırtıcı sonuçlar var.

Örneğin, daha küçük, nüfusu az ama  gelişmiş ülkeler, daha büyük ülkelerden çok daha yüksek puan alıyor. Hong Kong ve Tayvan, Nintendo, Walkman ve VCR gibi ezber bozan icatlar üreten Japonya’nın üstünde yer alıyor.

Sadece 18 milyon nüfusu ve kişi başına düşen GSMH’si 8.830 $ olan ve gelişmekte olan bir ülke olan Kazakistan’ın İtalya, Çin ve Suudi Arabistan’ın üzerinde yer alması da bir başka ilginç konu. Kazakistan’ın çok daha küçük ve daha az gelişmiş bir ekonomiye sahip olmasına rağmen, Kazak hükümetinin teknolojik yenilik ve yatırımı destekleyen bir strateji güderek, internet erişimini ve akıllı telefon penetrasyonunu genişletmesi listelerde onlarca sıra yukarıya yükselmesine sebep oluyor.

Listelerde hızla aşağılara doğru düşen bir diğer ülke ise Rusya. Rusya, dijital rekabetin yanı sıra akıllı telefon penetrasyonu konusunda düşük puan alarak, kendisinden 14 kat daha küçük GSMH’ye sahip Ukrayna’nın gerisinde kalıyor.

Teknolojinin lider ülkesi kim?

“Teknolojinin lider ülkesi kim” diye düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk ülkeler teknolojiyi tüketen değil, üretenler oluyor. Öte yandan demografi, finansal güç, nüfus ve kullanım yaygınlıkları gibi metrikler eşliğinde belirlenen dijital rekabet puanı geleceğin lider ülkelerini gözler önüne seriyor. Her yıl yakından takip ettiğim ve değişimleri enine boyuna sorguladığım bu listeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Teknolojinin lider ülkeleri

2020 yılının en teknolojik ülkeleri sıralamasını aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Norveç
 2. İsveç
 3. Hollanda
 4. Danimarka
 5. A.B.D.
 6. Singapur
 7. Finlandiya
 8. Birleşik Arap Emirlikleri
 9. Güney Kore
 10. Hong Kong
 11. İsviçre
 12. İngiltere
 13. Belçika
 14. Kanada
 15. Avustralya
 16. Lüksemburg
 17. Tayvan
 18. İspanya
 19. Almanya’dan
 20. Estonya
 21. Japonya
 22. Fransa
 23. Yeni Zelanda
 24. İrlanda
 25. Avusturya
 26. Katar
 27. Litvanya
 28. Çekya
 29. İsrail
 30. Latvia
 31. Malezya
 32. Portekiz
 33. Slovenya
 34. Polonya
 35. Macaristan
 36. Kazakistan
 37. İtalya
 38. Çin
 39. Hırvatistan
 40. Tayland
 41. Slovakya
 42. Suudi Arabistan
 43. Yunanistan
 44. Ukrayna
 45. Ürdün
 46. Rusya
 47. Arjantin
 48. Romanya
 49. Şili
 50. Meksika
 51. Bulgaristan
 52. Türkiye
 53. İran
 54. Filipinler
 55. Brezilya
 56. Vietnam
 57. Peru
 58. Cezayir
 59. Kolombiya
 60. Hindistan
 61. Güney Afrika
 62. Endonezya
 63. Venezuela
 64. Cezayir
 65. Mısır
 66. Mynamar
 67. Pakistan

Türkiye her ne kadar genç nüfusu, dijital dünyaya hâkimiyeti, akıllı telefon kullanım yaygınlığı, adaptasyon gücü gibi özelliklerle öne çıksa bile finansal güç ve teknolojik kapsayıcılık gibi önemli konuslar sebebiyle üst sıralarda yer alamıyor.

Kaynak: https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/teknolojinin-lider-ulkesi-kim/