Boston Dynamics’in Spot robotları, Michigan’daki bir Ford fabrikasında araştırma yapmaktan Yeni Zelanda’da koyun gütmeye kadar birçok yaratıcı şekilde kullanıldı. Bu yılın başlarında, teknoloji şirketi Spot’un koronavirüs hastalarına yardım etmek için girdiğini duyurdu – şimdi, bu çalışmanın meyvelerini görüyoruz. Boston Dynamics ve MIT araştırmacıları, “Dr. Spot, ”bir hastanın yaşamsal belirtilerini doktordan hastaya temas etmeden ölçebilen bir robot.

Spot robotlar dört ayaklıdır ve tekerlekli robotların bağımsız olarak veya uzaktan kumanda ile yapamadığı alanlarda çevik bir şekilde gezinmek için tasarlanmıştır. Dr. Spot yapmak için MIT araştırmacıları, Spot’u solunum hızı ve kalp atış hızı gibi hayati belirtileri ölçmek için radyo sinyalleri ve radar tabanlı sensörler içeren “temassız izleme sistemleri” ile donattıklarını yazdılar. Ateşi ölçmek için kızılötesi kameralar kullanıldı. Dr. Spot ayrıca, doktorların hastalarla uzaktan konuşmasına izin veren bir bilgisayar tablete sahiptir. Araştırmacılar Dr. Spot’u Boston’daki Harvard Tıp Fakültesi Brigham ve Kadın Hastanesinde gönüllülerle test etti.

Son olarak araştırmacılar, Dr. Spot’un yalnızca KKD’nin korunmasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda hastane personelini ve hastaları ayrı tutarak koronavirüs bulaşmasını engellemeye de yardımcı olabileceğini yazdı. Dr. Spot, gönüllüler arasında yararlı olduğunu kanıtladığına göre, gerçek hastalara uygulanıp uygulanmadığını göreceğiz.