Google yeni geliştirdiği mırıldanarak şarkı bulma özelliğini tanıttı. Google’a girdiğinizde mikrofon sayesinde herhangi bir bilgiyi veya müziği bulabiliyorduk. Ama artık müziğin tınısı ile müzik bulabileceğiz. Bu anlamda Shazam’a rakip olan Google sesli arama kousunda çok iddalı.

Bu yeni gelen özelliğin adı ise ‘Hum to Search'(aramak için tını). Google uygulamasının Android ya da İOS cihazlarda güncellenmesi ile aktif hale getirildi. Google, dünya üzerindeki tüm bilgileri anlama ve anlamlandırma yolunda aşama kaydediyor. Geçtiğimiz yıl Google Lens uygulaması ile çok iyi bir iş çıkaran bu seferde mutlaka başarılı olacaktır.

Yapay Zeka Tarafından Analiz Ediliyor

Gelişmiş bir yapay zeka ve sinirsel hesaplamalar kullanılarak geliştirilen bu teknoloji, Google’ın uzun süredir yatırım yaptığı yapay zeka teknolojisinin meyvelerinden biri olarak kabul ediliyor. Müzik bulma özelliği, buluta yüklenmiş bir Google AI kümesini kullanıyor. Ses kaydınızı analiz ediyor ve dijital dalga biçimine dönüştürüyor. Ardından yapay zeka ile beslenen veri yığınına girerek buna uygun bir dijital dalga biçimi arıyor. Bu melodiyi bulduğunda ise uygun bir YouTube videosunun bağlantısını kullanıcıya ulaştırıyor.