Bilgisayar teknolojilerinin zirve yaptığı bir döneme tanıklık ediyoruz. Fakat tarihin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de gelişim durmuyor ve tüm hızıyla devam ediyor. Endüstri liderleri, uygulanabilir bir kuantum bilgisayar geliştirmek, piyasaya sürmek ve ticari olarak kullanılabilir hale getirmek için yarışıyorlar. İşte 7 maddede kuantum bilgisayar gerçeği….

Kuantum bilgisayar, klasik bilgisayarlar için şu anda anlaşılmaz olan sorunları çözmek için gerekli olan hesaplama gücünü sağlıyor. Klasik bilgisayarlar işlemleri gerçekleştirmek için bir ve sıfırlardan faydalanıyor. Kuantum bilgisayarlarda ise devreye kuantum bitleri ya da kubitler giriyor. Klasik bilgisayarlarda olduğu gibi, kuantum bilgisayarlar da birler ve sıfırları kullanıyor, ancak kubitler aynı anda bir veya sıfırı temsil etmelerini sağlayan “üst üste binme” adı verilen üçüncü bir duruma da sahipler.

Büyük miktarda verileri işleyebiliyor

Dijital dünyada her gün büyük miktarda veri oluşturuyoruz. Bu sebeple tüm bu verilerden anlam çıkarmak ve hepsini yeterince işlemek için çok fazla hesaplama gücüne ihtiyacımız var. Kuantum bilgisayarlar da bu noktada yarımımıza koşacak gibi gözüküyor. Şimdi gelin kuantum bilgisayarları maddeler halinde inceleyelim:

    • Her gün 2.5 exabyte veri üretiyoruz. Bu sayı 5 milyon dizüstü bilgisayardaki içeriğe karşılık geliyor. Kuantum bilgisayarların en önemli özelliği işlemleri çözümleme hızı. Kuantum bilgisayarlar geleneksel bilgisayarların çözmesi oldukça uzun seneler alacak problemleri çok kısa bir zaman içerisinde çözebiliyor.
    • Kuantum bilgisayarlar veri güvenliği ortamını değiştirecek özelliklere de sahip. Bugünün şifreleme tekniklerinin çoğu kırılabilir durumda. Kuantum bilgisayarların hack konusunda ultra güvenliğe sahip olması bekleniyor.
  • Kuantum bilgisayarlar, bir havalimanındaki uçuşları en iyi şekilde planlama ya da teslimat kamyonlar için en iyi rotayı belirleme gibi çözümler üretme noktasında da oldukça etkili olacak özelliklere sahip.
  • Amherst Üniversitesi’nden Profesör Catherine McGeoch, kuantum bilgisayarın geleneksel bir bilgisayardan “binlerce kez” daha hızlı olduğunu ileri sürüyor. Google ise laboratuvarındaki klasik bilgisayarlardan 100 milyon kat daha hızlı bir kuantum bilgisayara sahip olduğunu ileri sürüyor. Bu da kuantum bilgisayarların sahip olduğu potansiyeli bir kez daha gözler önüne seriyor.
  • Kuantum bilgisayarlar enerji tüketimi noktasında da avantajlara sahip. Kuantum tünelleri kullanan kuantum bilgisayarlar güç tüketimini 100 ila 1000 kat arasında azaltmayı hedefliyor.
  • Tüm bunların yanında kuantum bilgisayarlar oldukça kırılgan bir yapıya sahip. Gerçekleşen herhangi bir titreşim atomları etkiliyor ve bozulmaya neden oluyor.
  • Google, Sycamore adını verdiği kuantum bilgisayarının çok zor bir problemi 200 saniyede çözdüğünü ileri sürüyor. Google, şu anda dünyanın en hızlı geleneksel bilgisayarının aynı problemi ancak 10 bin yılda çözebileceğini iddia ediyor.

İşte 7 maddede kuantum bilgisayar gerçeği… Elbette kuantum bilgisayarın yapısı oldukça karmaşık ve hayata geçmesi için zamana ihtiyacı var. Fakat hayata geçmesiyle tüm yaşam pratiğimizi değiştireceğini söyleyebiliriz.

 

Kaynak: https://medium.com/gelecektech/7-maddede-kuantum-bilgisayar-1c5819ded0ed