Mark Zuckerberg , koronavirüs yanlış bilgilendirmesi ile mücadelesinin “en önemli önceliklerinden” biri olduğunu, ancak Facebook‘un reklam politikalarını yakalamakta yavaş olduğunu söyledi. Artık, The Markup‘a göre, şirket artık reklamverenlerin kullanıcıları “sahte bilime” yönelik ilgi alanlarına göre hedeflemesine izin vermeyecek .

Yayın, görünüşe göre akıllı telefonlardan gelen radyasyona karşı “koruma” anlamına gelen bir “EMF karşıtı bere” reklamı gördükten sonra kategoriyi keşfetti. Facebook daha sonra The Markup‘a kategoriyi reklam platformundan kaldırdığını söyledi .

Bu özel kategorinin Facebook reklamverenleri arasında ne kadar popüler olduğu açık olmasa da – en az 2016’ya kadar uzanıyor – şirket, koronavirüs pandemisi sırasında tutulan birçok sahte bilimsel iddiaları ele almaya çalıştığından varlığı özellikle sorunlu olabilir. 5G teknolojisini koronavirüse bağlayan komplo teorileri sosyal medyada özellikle sorunlu hale gelmiştir .

Facebook’un reklam kategorileri, geçmişte bir tartışma konusu olmuştur. Şirket daha önce reklamverenlerin “aşı tartışmaları” nı hedeflemesine izin vermek için ısındı ve sosyal ağ geçen yıl şirketin reklam hedeflemesinin konut ayrımcılığını mümkün kıldığı iddia edilen bir dava açtı.