Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne Filmi: Konusu, Oyuncuları, Eleştirileri

teknoloji haberleri
  • Vizyon Tarihi 29 Eylül 2023 Cuma
  • Film Türü Dram
  • Süre 197 dakika

Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Kuru Otlar Üstüne filmi, 2023 yılında vizyona girdi. Film, Doğu Anadolu'nun ücra bir köyünde görev yapan bir resim öğretmeninin, öğrencisini taciz etmekle suçlanmasını konu alıyor.

Filmin Konusu

Samet (Deniz Celiloğlu), Doğu Anadolu'nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan ve İstanbul'a atanmayı ümit eden bir resim öğretmenidir. Öğrencisi Deniz'i (Merve Dizdar) taciz etmekle suçlanır. Samet, bu suçlamadan kendini temize çıkarmak için mücadele ederken, aynı zamanda köyün ve toplumunun katı kurallarıyla da başa çıkmak zorunda kalır. Filmin yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan yaptı, senaryosunu da Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazdı. Film, 2023 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarıştı ve Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Kuru Otlar Üstüne, Nuri Bilge Ceylan'ın en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kuru Otlar Üstüne, güçlü karakterleri, uzun ve sakin sahneleri ile Doğu Anadolu'nun güzelliğini yansıtan görüntüleriyle dikkat çekiyor.

Filmin Oyuncuları

  • Deniz Celiloğlu - Samet
  • Merve Dizdar - Nuray
  • Musab Ekici - Kenan
  • Erdem Şenocak - Tolga

Başarıları

Merve Dizdar'a Cannes'da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü getiren Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne filmi Türkiye'nin Oscar adayı oldu.

Filmin Eleştirileri

Kuru Otlar Üstüne filmi, eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Filmin oyunculuk, yönetmenlik ve senaryosunu öven eleştirmenler, filmin sürükleyici ve düşündürücü olduğunu belirttiler.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *