Yapay Zeka gün geçtikçe gelişiyor geliştikçe medya bunu daha da büyütüyor. Sizler içinde Netflix‘te izleyebileceğiniz yapay zeka konulu 11 yapımı derledik.

AlphaGo

Go, basit gibi görünse de yeryüzündeki en zor ve karmaşık oyunlardan biri. Konu yapay zekaya Go oynatmaksa, işler daha da karışıyor. AlphaGo belgesel filmi gerçek bir hikayeyi konu ediniyor. Spoiler vermek gibi olmasın, AlphaGo isimli bilgisayar programının dünya Go şampiyonu Lee Sedol’u nasıl yendiğini izleyeceksiniz. Ancak mevzu bu kadar basit değil. AlphaGo, yapay zekayı bizim gibi olması için eğitirken ondan öğrenecek çok şeyimiz olduğunu da anlamamızı sağlıyor.

I am Mother

I am Mother hakkındaki genel izlenimim filmin “eh işte” bir seviyede olması. Tüm Netflix Original filmleri gibi biraz aceleye gelmiş ve yavan tadı verse de meraklılarını düşünmeye itecek noktalar barındırıyor. Genel fikir olarak beni düşünmeye ittiği konu “Robotlar yalan söyleyebilir mi yoksa sadece gerçekleri mi gizler?” oldu. Anne olsaydım eğer konuyla ilgili çok farklı hislerim de olabilirdi diye düşünüyorum.

Black Mirror

Biraz malumun ilanı bir öneri ama, hala izlemeyenleriniz varsa diye… Neyse ben bir şey demiyorum…

Altered Carbon

Takeshi Kovacs serisinin ilk bölümünü oluşturan Altered Carbon en saf haliyle bir siberpunk. İnsanların ölmediği, zihin transferiyle sonsuz hayatı yakalayabildikleri bir dünyada geçen dizide, eski suçlu ve süper asker olan Takeshi Kovacs’ın bir cinayeti aydınlatmasını izliyoruz. Her ne kadar polisiye gibi dursa da teknolojiyle yozlaşan toplumdaki sınıf ayrılıkları üzerine kurulu yapısıyla birçok sosyolojik okuma yapmak mümkün.

Love, Death & Robots

İlk sezonu birbirinden bağımsız 18 farklı bölümden oluşan Love, Death & Robots bizi bir evrenden başka bir evrene sürükleyecek bir maratona davet ediyor.

Ghost in the Shell

Aynı isimli bir Japon animenin yeniden çekimi olan Ghost in the Shell insanlığın benliğini sorguluyor. Siberpunk alt türünde olan Kabuktaki Hayalet teknolojiyle “modifiye” edilebilen insan türü üzerinden bir anlatım sunuyor.

Next Gen

Netflix’te izleyebileceğiniz görsel anlamda en iyi animasyonlardan biri de Next Gen. Mai ve yanlışlıkla aktive ettiği kaçak robot arkadaşı kötülerin planlarına engel olmaya çalışırken, günümüz yapay zeka dünyasına ve teknoloji devlerine yapılan göndermeler de filmi eğlenceli hale getiriyor.

Transcendence

Kabul ediyorum, Johnny Depp’in en iyi filmi değil. Hatta içinde pek Johnny Depp yok. Bununla beraber Transcendence yapay zeka kavramına farklı bir yorum getiriyor. Klasik yapay zekâ eserlerinde, Asimov’un pozitronik beyni gibi, üstün bir makina tarif edilir. Transcendence ise insan beyninin makinaya aktarımını konu alıyor. İnsanlaşan makinalar yerine makinalaşan insanlar üzerinden anlatılan hikaye bir şansı hak ediyor.

TAU

Yapay zeka sevgi, empati ve arkadaşlık gibi duyguları gerçekten geliştirip emirlere itaatsizlik edebilir mi? Konusu bir nebze Ex-Machina’yı andıran TAU bilim kurgudan daha çok gerilim filmlerini anımsatsa da yapay zeka içerikli bir Netflix Originals olarak listemizde yerini aldı. Bir bilim adamı tarafından kobay olarak kullanılmak üzere yüksek güvenlikli eve hapsedilen ve buradan kaçmaya çalışan Julia, yaratıcısının emirlerine uymamaya başlayan yapay zeka TAU ile arkadaş olur ve olaylar gelişir.

2001 Space Odyssey

Akıl almaz görüntülerini Stanley Kubrick’e, insanlığın kökenine olan yolculuk fikrini Arthur C. Clarke’a borçlu olan bu uzay destanında bizi ilgilendiren esas kısımı HAL 9000 isimli bilgisayar. Günümüzün sesli asistanı sayılabilecek HAL 9000 bir tür süper yapay zekadır. Kendi içine düştüğü çelişkilerle yolculuğun seyrini değiştiren HAL, yapay zeka üzerine kafa yoran filozofların ortaya attığı bir çok soruya cevap veriyor. 50 seneyi aşkın bir süre önce kurgulanan HAL 9000’i izlerken hayranlık ve dehşeti aynı anda hissedeceksiniz.

The Matrix

20 yılı geride bırakan ve çoktan klasikler arasında yerini alan “The Matrix” serisini listeye almamak olmazdı. The Matrix milenyum öncesi teknolojiye duyulan korkunun mükemmel bir örneğidir. 2000 sonrası bilgisayarların çökmesi, her gün hayatımıza giren internetin hayatımızın kendisi haline gelmesi gibi çılgın fikirlerden beslenen filmimiz siberpunk türünü çok iyi yansıtır. Yapay zekanın kontrolündeki siber ağ, siber korsanlar, yapay zekâ ajanlar, başına buyruk programlar, modifiye edilmiş insanlar ve sistemin üstünde gücü olan kahramanıyla anlatılmış en iyi hikayelerden biri olarak kalacaktır.