Apple, yeni telefon olan iPhone SE‘nin yeni bir sürümünü tanıttı . Aralarında seçim yaparken nelerin öne çıktığını aşağıda açıkladık.

Boyut ve Tasarım

İPhone SE ve daha pahalı modeller arasındaki en belirgin farklar yüzeyde. İPhone 11 ve öncüllerinin tüm ekran tasarımından ve davetsiz “çentikinden” farklı olarak, yeni iPhone SE, geçmiş bir nesilden oluşuyor: 2014-2017 arasında piyasaya sürülen iPhone 6 ila 8.

Bu, daha büyük modellerde ödemelerin kilidini açmak ve doğrulamak için kullanılan yüz tanıma yerine 4.7 inç ekran (iPhone 11’in 6.1 inç ile karşılaştırıldığında) ve parmak izi okuyuculu bir ev düğmesi anlamına gelir.

Apple ilk kez 2014 yılında ortaya çıkan bir tasarıma sahip bir telefon piyasaya sürmek biraz tarihli olabilir, ancak kötü bir şey olmayabilir: Birçoğu akıllı telefon ekranlarının artık çok büyük olduğunu ve Apple’ın Face ID sisteminin daha az doğru olduğunu söyledi 13 yaşın altındaki çocuklar . Mevcut pandemi sırasında Touch ID yüz maskesi dostudur.

Kamera

İPhone 11’in önceki modellere göre en büyük satış noktası kamera sistemi oldu . Yeni modeller, çekimde daha fazla tıkınma için ultra geniş bir lensin yanı sıra düşük ışıklı görüntüleri büyük ölçüde iyileştiren Gece Modu’nu içeriyordu. Bu arada üç kameralı 11 Pro, fotoğraflara dokunmak için makine öğrenimi kullanan bir “derin füzyon” teknolojisine ve 2x optik Zoom’a sahip.

İPhone SE’nin 12 megapiksel, bir objektifli kamerası karşılaştırıldığında sınırlı. Hem ön hem de arka kamerada bulanık, odak dışı arka planlar oluşturan Portre modunu içermekle birlikte, Gece Modu, ultra geniş çekimler veya derin füzyon fotoğrafları yoktur.

Telefon fotoğrafçılığı bu günlerde donanım kadar akıllı bir yazılım olduğundan, telefonunuz üç veya dört yaşındaysa iPhone SE’nin kamerası hala büyük bir adım olacak, ancak daha pahalı modellerle eşleşmeyecek.

Verim

İPhone SE’nin 11’e eşit olduğu tek şey içeride. Apple, giriş seviyesi modelde 11 ve 11 Pro’yu çalıştıran aynı A13 Biyonik çipi içeriyor, yani oyunlar ve uygulamalar aynı hızda çalışacak ve eski hale gelmeden önce yıllarca süren güvenlik ve yazılım güncellemelerini bekleyebilirsiniz. Birçok ucuz Android akıllı telefonda daha düşük güçlü işlemciler bulunurken, Apple en iyi yongasını SE’nin içine yerleştiriyor.

Ancak telefonların ekranları farklı. İPhone 11’in ekranı Apple’ın “Liquid Retina HD” olarak adlandırdığı şeye sahipken, SE daha eski modellerden düz eski “Retina HD” ile bırakıldı. Fark kısmen pazarlama – her ikisi de benzer özelliklere sahip LCD teknolojisini kullanıyor – ancak yorumcular büyük ölçüde Liquid Retina ekranın Retina HD’de bir gelişme olduğunu düşünüyorlar.

Bu arada, SE yeni akıllı telefonların birçok özelliğini korur: kablosuz şarj, hızlı şarj ve su direnci.

Karar

İPhone 11’den 40 adetten daha ucuz ve birkaç yıl boyunca çalışacağı anlamına gelen bir işlemci ile SE, basitçe zahmetsizce bir telefona ihtiyaç duyan herkes için her şeye sahip: harika bir giriş seviyesi cihaz veya çocuklar için ilk telefon. Telefonunuzda günde saat geçirirseniz veya günde düzinelerce fotoğraf çekerseniz, hem 4.7 inç ekran hem de daha temel kamera amaçlarınıza uygun olmayabilir.