1990’larda neredeyse iflas eden iPhone üreticisi, şu anda gezegendeki en değerli teknoloji şirketi.

Sadece iki yıl önce, Wall Street yatırımcıları Apple’ı trilyon dolarlık piyasa değerine itti ve bu onu dünyanın en değerli teknoloji şirketi yaptı. Şimdi, koronavirüs salgını karşısında bile, piyasa Apple’ın iki kat daha değerli olduğunu söylüyor.

19 Ağustos Çarşamba günü saat 07: 53’te, Apple’ın hisseleri 467,55 $ ‘a ulaştı ve yaklaşık 4,3 milyon hisse ile çarpıldığında Apple’a 2 trilyon $ değer verdi, birkaç dolar ver veya al. Hareket, şirketin hisse sayısını dörde çarpacak ve her bir hissenin değerini dörde bölecek olan 24 Ağustos’ta planlanan hisse bölünmesinden önce geldi. Apple, daha fazla insanın şirketten hisse satın almasını kolaylaştırmak için hisse bölünmesini başlattığını söyledi.

Kilometre taşı büyük ölçüde semboliktir. Yine de, Apple’ın 1997’de neredeyse iflas etmekten bugün endüstri devine yükselmesinin olası olmadığını vurguluyor. Apple’ın başarısı büyük ölçüde şirketin geç kurucu ortağı ve CEO’su Steve Jobs, eski tasarım şefi Jony Ive ve şu anki CEO’su Tim Cook gibi kişilerin liderliğine atfedildi.

Apple, Jobs altında 1984’te Macintosh bilgisayar, 1997’de iMac, 2001’de iPod, 2007’de iPhone ve 2010’da iPad gibi saygın ürünler piyasaya sürdü. Ive ve Cook, diğer bilgisayar şirketi NeXT’den sonra Jobs’la çalıştı. , 1996 yılında Apple tarafından satın alınmıştır.

Dünya Bankası tarafından toplanan verilere göre Apple’ın değeri 2 trilyon dolar olan sekiz ülke dışındaki tüm ekonomilerden daha yüksek.

Apple, kilometre taşına ulaşmada Suudi Arabistan merkezli çok uluslu bir petrol ve gaz şirketi olan Saudi Aramco’yu takip ediyor. Saudi Aramco, tarihin en büyük halka arzını gerçekleştirdikten sonra Aralık ayında Suudi menkul kıymetler borsasında işlem gördüğü ikinci gününde 2 trilyon dolara ulaştı ve hisse satışlarını 25,6 milyar dolar artırdı.

Reuters’e göre Apple CEO’su Tim Cook, şirketin 1 trilyon dolara ulaşmasının ardından personele yaptığı bir notta, “Finansal getiriler, ürünlerimizi ve müşterilerimizi ilk sıraya koyan ve her zaman değerlerimize sadık kalan Apple’ın inovasyonunun bir sonucudur,” dedi. Cook sık sık Apple’ın ürünlerinden çok hisse performansına odaklanmasını isteyen yatırımcıların şirkete yatırım yapmaması gerektiğini söyledi.

Tarihi an, Apple’ın merakla beklenen 5G iPhone’unu piyasaya sürmesinin beklenmesinden de önce geliyor ve yeni nesil hücresel kablosuz veri hızlarını, telefonların bugün indirebileceği hızdan potansiyel olarak 10 kat daha hızlı destekliyor. Bu, örneğin, insanların bir TV şovunun tüm sezonunu saniyeler içinde indirebileceği anlamına gelir.