Dövmenin Geçmişi

teknoloji haberleri

Dövmenin Tarihi

Dövmeler Nasıl Başladı?

Dövme sanatı ilk olarak, binlerce yıl önce insanlar tarafından sosyal durumunu veya onurlarını tanımlamak için kullanıldı. Dövmeler, savaşçılar tarafından, görüntüsüne tam anlamıyla kendisini ifade etmek için tatarlarda kullanılmaya başladı. Dövmeler aracılığıyla insanlar şiir, hikaye ve çizimleri kemerlerin üzerine kazıdı. Mısır'da dövme sanatının eski örnekleri bulunmuştur. Ancient Egypt Hiyeroglifik (Kelimelerin anlamını simgeleyen resimformlar) yazıtlar her yerde bulunuyordu. Günümüze kadar bu geçmiş kültürlerden gelen dövme sanatının modern bir çığır içinde sürüle bileceği açıktır.

Dövme Sanatının Evrimi

Müzik ve sanat arasında köprü oluşturan, yaklaşık 30.000 yıllık bir tarihe sahip olan dövme sanatı Antiik Yunan ve Roma kültüründen etkilenmiştir. Mitolojik simgeler vücudun çeşitli kısımlarına kazındı. Bunlar, kişinin mitolojik olarak uyanıklığının bir simgesi olarak kullanılıyordu. Daha sonra, Katolik ve Ortodoks kiliseler tarafından müminlerin vücut kimliklerini onaylamak için yaygın bir şekilde kabul edildi.

XVII. Yüzyılda denizciler ve gemiler tarafından, dövme sanatının popüler olmaya başladığını gördük. Denizciler için bir anı olarak kazınan tatsız dövme çizgileri, yola çıkmadan önce alındı. Bu dövmelerden, denizcilerin neredeyse ne kadar sürede seyahat ettiklerini, nasıl gemilere girdiklerini veya çıktıklarını öğrenmek mümkündü. Denizci dövmeleri, denizci modasının başlangıcına da neden oldu.

Dünya Çapında Dövmeler

Dövme sanatı 20. yüzyılda dünya çapında popüler hale geldi. Tarihsel inançlara, kültürel geleneklere ve sosyal sıradaki değişikliklere cevap olarak ortaya çıkan bu özgürlük hareketlerinin parçaları, tüm insanların vücut dövmelerindeki lüks davranışlarıdır. Kültürel varyasyonların farkları kültürel mirasları taşımakla birlikte, kültürler arası iletişim dövme sanatı aracılığıyla olmuştur.

Turizm sanayisi de bu sanayiye hız verdi. Bugünün modern kültüründe, turistler gezginleri, eğlenceleri ve popüler etkinlikleri tecrübe etmek istediklerinde yabancı şehirlere gezerek dövmelerini köklerinde bitirmek için dövme stilinde aralarında varlık gösterdiler. Bu şekilde, tüm dünya ülkeleri arasında dövme sanatının farklı tarzları blog'ların ve sosyal medyanın avantajını kullanarak daha geniş bir kitleye ulaştı.

Modern Dövme Sanatı

Herhangi bir dövmeye sahip olmanın artık kültürler arası iletişimin ve tanınmanın bir yolu haline geldiği günümüzde, vücuda sanat eserlerini daha kolay biçimlerde arayarak elde edebilirsiniz. Vücudun küçük parçalarına olduğu gibi, büyük parçaların yüzeyinde de dövme olduğunu ve şimdinin insanlarının bunu daha popüler bir biçimde kullandığını görmek mümkün. Nakış, renkli kontrast ve çizgi çözümlemeleri haricinde, jenerik teknikler eklenerek yeni formlara dövme sanat tasarımlarına ulaşıldı.

Dövme Sanatının Antropolojik Analizi

Günümüzde, dövmeler bilimsel açıdan incelenip kavramsallaştırılan bir konudur. Dövmeler, bireysel hakikatin, farklı kültürlerin karşılaştırmalı çalışmalarında, kişinin güncel kimliğinin sorgulanmasının bir aracı olarak kullanılır. Bu antropolojik analiz, bugünün dövme sanatını anlamaya yardımcı olur. Bu, insan lar vücut dekorasyonu aracılığıyla farklı arka planlara sahip grupların görünümlerini ışığa çıkarabilen ve kişisel kimliklerini özgürce özgünlüğe sunan bir kültür kaynağını sürdürüyorsa gerçekleşiler.

Artık, dövme sanatı tüm dünyada kabul gören bir sanattır. Sanat eserleri adına tamamen kendi kendini ifade etmeyi sağlayan bu türde dekorasyon özgürlüğü sayesinde daha fazla insan onu arzuluyor. Gelecekteki nesillere etkili bir kültürel miras olarak devam edecek olan bu sanat, binlerce yıldır başlamıştı ve özgürce ifade etmenin bir simgesi olarak çok güçlü bir şart olacaktır.

 

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *