Bir grafik tasarım monitörü, bir tasarım profesyonelinin satın alabileceği en önemli donanım parçalarından biridir. Renk doğruluğu, ekran boyutu, panel türü, çözünürlük ve daha fazlası dahil olmak üzere doğru teknik özellikleri arayın.

Profesyonel bir grafik tasarım monitörü satın alma sürecini kolaylaştırmak için aşağıdaki kılavuzumuzu kullanın. Veya ViewSonic’in profesyonel monitörler yapmak için hepsini nasıl bir araya getirdiğini görün .

Grafik tasarımda yeni olanlar, bir grafik tasarım monitörü seçmeyi öncelik listelerinin en üstüne koymayabilir, ancak başarı ile başarısızlık arasındaki fark olabilir. Grafik tasarım, kalıcı izlenimler bırakan ve izleyiciye bir mesaj ileten tasarımlar oluşturmakla ilgilidir. Özünde, tasarımcı ile izleyici arasında bir köprü oluşturur.

Bir grafik tasarımcıysanız, grafik tasarım dünyasının içini ve dışını ve sunumun oynadığı önemi bilirsiniz. Herhangi bir grafik tasarım çalışması biçimi hakkında olumlu eleştiriler almak, tasarımın görsel olarak nasıl sunulduğu ile ilgilidir.

Grafik Tasarım Monitörleri Nedir ve Ne İşe Yararlar?

Gölgelerin üzerinde grafik tasarlar mısın? Muhtemelen değil. Ekranda yanlış renkleri tasvir etmek, tam olarak neden yanlış monitöre sahip olmanın işiniz için tehlikeli olabileceğidir. Bu nedenle, yüksek çözünürlüklü bir grafik tasarım monitörü elde etmek, çalışmanızın görsel olarak öne çıkmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir. Söylemeye gerek yok, bu bir grafik tasarımcı olarak kariyer yolunuz için kesinlikle yapmak isteyeceğiniz bir yatırım.

Grafik Tasarım Monitörlerinin Dezavantajları

İdeal bir grafik tasarım monitörü satın almadan önce araştırmanız gereken alanlara girmeden önce, sakıncaları ele alalım.

Çoğu zaman, elektronik satın almaya gelince, müşteriler gereksiz özelliklere sahip ürünleri satın almaya ikna edilir. Tabii ki, bu sorundan kaçınmak, söylemek yapmaktan daha kolaydır. Bu anlaşılabilir dedi. Günümüzün iyi pazarlanmış ve materyalist dünyasında, kendinizi yanlış yönlendirilmiş bulmak kolaydır. Yine de, grafik tasarım monitörlerini okursanız, aşağıdaki faktörler karar vermenizi düzeye indirmenize yardımcı olacaktır.

 • Tasarım
  Bir monitörü diğerlerinden daha havalı olduğu için seçmeyin. Çok ince bir monitör çekici görünebilir, ancak bu, gittiği yere kadar. Monitörün iç özellikleri, ne kadar iyi performans göstereceğini belirleyen şeydir, dışı değil. “Bir kitabı kapağına göre yargılama” dedikleri gibi, bir monitörü yalnızca görünüşüne göre yargılamayın.
 • Şişirilmiş nitelikler
  Dahili hoparlörler, çok çeşitli USB bağlantı noktaları ve uygun bir TV Alıcısı, sizi bir monitörün dahili kurulumunu düşünmekten alıkoymamalıdır. Bunlar bir monitörün sahip olması gereken harika özellikler olsa da, genel olarak yüksek kaliteli bir ürünü garanti etmez.
 • Tepki süresi
  Profesyonel bir oyuncunun aksine, sertifikalı bir grafik tasarımcısıysanız, tepki süresi gerçekten önemli olmamalıdır. Temel olarak, yanıt süresi, ekranda hızlı bir eylem gerçekleştiğinde zaman gecikmesini belirler. Oyuncular için, ekranda kısa süreler içinde birçok eylem gerçekleştiğinden, iyi bir yanıt süresi, oyuncunun ekranda gecikme olmaksızın uygun hızda oynamasını sağlar.
Yüksek Çözünürlüklü Grafik Tasarım Monitörü Seçme

Potansiyel Grafik Tasarım Monitörlerinde Neler Aranmalı

Ciddi grafik tasarımcıları, yalnızca optimum düzeyde performans sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yüksek bir çözünürlük de içeren bir ekran ister. Günümüzün kablosuz bağlantı dünyasında, bağlantı için en yeni yollarla iyi bir ekran düzgün şekilde kablolanmıştır. Sonuçta, dünya bağlı kalma ve bağlı kalma becerisiyle çalışıyor. Doğru monitörü satın almaya gelince, ciddi bir grafik tasarımcı, basit rakamlardan daha fazlası olduğunu bilir. ViewSonic’in VP monitör serisini  bu kadar çekici kılan da budur .

Diğer tüm teknolojilerde olduğu gibi, bir monitör satın almak için biraz arka plan okuması yapmanız gerekir. Orada epeyce seçim olsa da, teknik özellikleri tam olarak bilmiyorsanız, çalışmanızı adaletle sunmayan bir LCD satın alabilirsiniz.

Aşağıdakiler, herhangi bir monitör satın alımını tamamlamadan önce göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz şeylerin bir listesini sağlar.

Gri Ölçek ve Renk Doğruluğu

Grafik tasarımcıları, ekran görüntüsüne, çıktıları kadar hassas bir şekilde uyacak renklere ihtiyaç duyar. Bu, kullanılan renklerin iyi bir doğruluğunu gösterebilen bir monitör gerektirir. Bunun için renk doğruluğu ve tutarlılığı önemlidir.

En iyi monitörlerden bazıları yerleşik mavi ışık filtreleriyle birlikte gelir. Floresan ve LED ışıklardan yayılan mavi ışık, gözlerimiz için en kötü ışık türü olarak kabul edilir, bu nedenle mavi ışık filtresi uzun vadede gözlerimiz için mucizeler yaratır.

AH-IPS paneli gibi birinci sınıf teknolojiyi kullanan bir model arayışınızın başladığı yer burasıdır. Bunu ilk kez duyanlar için, Gelişmiş Yüksek Performanslı Düzlem İçi Geçiş paneli. Düzenli kalibrasyonlar yapabilmek için monitörün Adobe RGB renk alanının yüzde 99’undan fazlasını kaplaması gerekir. ( Renk gamı terimi de ortaya çıkabilir.) Düzenli kalibrasyonları kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz için monitörde 10, 12 veya 14 bitlik bir arama tablosu (LUT) varsa en iyisidir.

Renk tutarlılığı söz konusu olduğunda, neyse ki, piyasada yazılım ve donanım kalibrasyon araçlarına sahip birçok profesyonel monitör bulunmaktadır. Seçeneklerden memnun değilseniz, üçüncü taraf bir kalibrasyon çözümü satın almayı tercih edebilirsiniz. Etkili bir IPS paneline sahip bir monitör, farklı koyu ve açık gri tonlarını görüntüleyebilir, bu, ekranınızda göreceğiniz gölge ve vurgu düzeyinin belirlenmesine yardımcı olur.

IPS teknolojisini kullanmanın bir diğer büyük avantajı, ister üstten ister alttan ister başka bir taraftan bakılsın, size mükemmel renk parlaklığı ve aslına uygun geniş görüntüleme açıları seçeneği sunmasıdır.

Ekran boyutu

Bazı grafik tasarımcıları için ekran boyutu bir faktör değildir. Ancak, büyük ayrıntı içeren yüksek çözünürlüklü görüntü dosyalarıyla çalışanlar, boyut önemlidir.

Ofis boyutu, özellikle birden fazla ekrana ihtiyaç duyulduğunda elbette bir endişe konusudur. Aynı anda birkaç proje üzerinde çalışanlar, bir dizi projenin aynı ekranda görüntülenebilmesi için ekranın maksimum alanını kullanmayı tercih ederler. Ekranınızın kapladığı alanı en aza indirmek istiyorsanız, ancak bir bakışta birkaç projeyi görüntüleme lüksünü istiyorsanız, ultra geniş 29 inç WQHD monitörleri tercih edin.

Ancak, daha büyük olmanın her zaman daha iyi anlamına gelmediğini aklınızda bulundurmanız önemlidir. Yalnızca daha büyük bir ekran elde etmek için monitörünüzün ekran performansından ödün vermeyin. Oyun oynamak veya film izlemek istiyorsanız, monitör yerine TV’ye gidin.

Paneller

Birçoğu bunu bilmeyebilir, ancak panel aslında grafik tasarım monitörünüzün gerçekte ne kadar iyi olduğunu belirler. Piyasada birkaç çeşit panel vardır, bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Twisted Nematic veya TN paneller – Bunlar en ucuz olanları ve uygun fiyatları nedeniyle en uygun olanlarıdır. Bu tür en hızlı yanıt süresine sahiptir, ancak yanıt süresi, çalışırken bir tasarımcı için en yüksek öncelik olmamalıdır. Renkler ve bakış açıları aslında bu panelde o kadar da harika değil; bu, tasarımlarınızın görünümünü bozacaktır.
 2. Dikey Hizalama veya VA panelleri – Diğer seçenekler kadar popüler olmasa da, bu panel türü orta seviye bir seçimdir. VA panelleri, TN’lerden önemli ölçüde daha pahalıdır. Performans açısından, fiyat açısından buna değmezler. TN panellerden daha iyi özelliklere sahip olsalar da, fiyat aralığı neredeyse bir sonraki panel türü kadar olup, IPS monitörler için daha iyi bir seçimdir.
 3. Düzlem İçi Değiştirme veya IPS monitörler – Bunlar, performansa karşı fiyat açısından muhtemelen en iyi seçimdir. Genellikle VA panellerinden daha yüksek fiyatlıdırlar, ancak performans farkı buna değer. IPS monitörlerle harika görüntüleme açıları ve doğru renk sunumu elde edeceksiniz.
 4. Süper IPS panelleri – Bu panelin amacı, fiyatı düşük tutarken daha iyi bir renk sunumu ile daha hızlı yanıt süresi elde etmekti. Pek çok kullanıcı, uygun fiyatlandırması ve iyi teknik özellikleri nedeniyle bu paneli tercih ediyor.

çözüm

Piksel çözünürlüğü, bir grafik tasarımcı için sahip olunması gereken büyük bir şeydir. Çözünürlük söz konusu olduğunda, ne kadar büyükse o kadar iyidir. Bu, özellikle kapsamlı veya titiz işler için geçerlidir. Yüksek çözünürlüklü grafik tasarım monitörleri size Full HD monitörlerden çok daha pahalıya mal olacak. Ancak, görsel doğruluk en önemli öncelikse, uzun vadede buna değer.

Ultra Yüksek Çözünürlüklü veya UHD monitörler, 3.840 x 2.160 pikselde duran mümkün olan en yüksek çözünürlüklerden bazılarını sunar. Sonra, 2.560 x 1.440 pikselde duran Wide-Quad HD (WQHD) ile takip edilen 2.560 x 2.160 pikselde duran Wide-Quad HD veya WQHD’ye sahipsiniz.

Mevcut tüm çözünürlük seçenekleriyle, bazen kafa karıştırıcı olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın: Monitör Çözünürlüğü Nedir? Çözünürlükler ve Açıklanan En Boy Oranları

Ayarlanabilirlik

İşinizin en iyisini yapmaya çalışırken, zamanınızın önemli bir kısmını grafik tasarım monitörüne yapıştırarak geçirmeniz olasıdır. Bu nedenle, ergonomik bir ayağı olan bir modelle gitmek en iyisidir. Ergonomik stand, en iyi görüntüleme seçenekleri için paneli döndürmenin yanı sıra yüksekliği değiştirmenize de olanak tanır. Ekranı 90 derece döndürmenize izin veren bir stand, yalnızca yarıya kadar kayan bir ekrandan daha kullanışlıdır. Uzun belgelerle veya kapsamlı web siteleriyle çalıştığınız zamanlar, bir döner ekranın ne kadar kullanışlı olabileceğini gerçekten anlatır.

Başparmak sürücüleri takmanıza veya telefonlarınızı şarj etmenize izin veren bağlantı noktalarına gelince, bu bağlantı noktaları kabinin yanına yerleştirilerek kolay erişim sağlanmalıdır. Bir kart okuyucu yuvası, özellikle dosya yüklemek zorunda kalırsanız ve masaüstünüz masanızın altındaysa kullanışlı olabilir.

I / O Bağlantıları

Tercihen, grafik tasarımlı monitör ekranınızda DisplayPort 1.2, çift bağlantılı DVI bağlantı noktaları ve HDMI bulunmalıdır. Birden çok monitör bağlamanız gerekiyorsa, Thunderbolt giriş ve çıkış bağlantı noktaları veya bir DisplayPort 1.2 olan bir model isteyeceksiniz.

Fiyat

Ürünün niteliği ile ilgili olmayan maliyet, herhangi bir satın alma işleminden önce birincil faktördür. Piyasadaki yüksek kaliteli monitörlerin fiyatlarını karşılaştırdığınızda, işe uygun bir monitör satın almak için iyi bir miktar para harcamaktan kaçınmak zordur.

27 inçlik bir WQHD ekran için 800 ila 1.200 ABD Dolarından başlayan fiyatlarla, 32 inç UHD monitör için 3.000 ABD Doları veya daha fazla ve 24 inçlik bir model için 500 ABD Dolarının üzerinde birkaç bin dolar harcamayı bekleyebilirsiniz.

Etrafta biraz avlanırsanız, özellikle tatil sezonunda, birkaç iyi fırsat bulmanız kaçınılmazdır. Ancak, grafik tasarım çalışmasıyla,  işinizin hakkını verecek en iyi renk performansını istediğinizi  unutmayın. Bu nedenle, sadece biraz para biriktirmek için optimumdan daha azına gitmemek en iyisidir. Bu cepheye yapılan yatırım uzun vadede kendini amorti edecektir.

Kafanız karıştıysa veya spesifikasyonlar konusunda kararınızı veremiyorsanız, hem bütçenize hem de çalışma alanınıza en uygun monitörler hakkında uzmanlarla konuşmaktan çekinmeyin. Özellikler bir grafik tasarımcının geleceği için anlaşmayı ya getirecek ya da bozacağından monitörün özelliklerine fiyattan daha fazla baktığınızdan emin olun.

Yüksek Çözünürlüklü Grafik Tasarım Monitörü Seçme

Kusurlu Bir Monitörle Sona Eder misiniz?

Elektronik dünyası öyledir ki, her zaman kötü bir elma ile sonuçlanma olasılığı vardır: kusurları olan bir ürün. Araştırmanızı yaptıktan ve mümkün olan en iyi monitörü seçtikten sonra bile, beklentilerini karşılamayan bir monitörle karşılaşabilirsiniz. Düzeltilemeyen dahili bir kusur olduğunda bazen garantiler bile işe yaramaz.

Böyle durumlarda umudunuzu kaybetmeyin. Bunu bir öğrenme deneyimi olarak kabul edin. Kaydedin ve başka bir monitörü seçin. Elektroniğinize uygun şekilde bakarsanız, elektroniği bırakmadan önce size birkaç yıl dayanmaları zorunludur. Bunun olumlu yanı, ViewSonic’in VP serisinden olsun  ya da olmasın, iyi bir grafik tasarım monitörü bulduğunuzda  , profilinizin tüm çıktı kalitesini değiştirebilir ve böylece adınızı gittikçe artan rekabetçi bir alanda belirlemenize yardımcı olabilir.