Renk gamı, insan gözüyle görülebilen tam renk yelpazesidir. Peki ekranlarda renk gamı ​​nedir? Çoğu ekran, üretebilecekleri renklerle sınırlı olduğundan, her aygıt kendi özel renk gamını tanımlayan bir veya daha fazla renk standardını da izleyecektir. Şaşırtıcı sayıda farklı renk gamı ​​mevcut olsa da, muhtemelen ihtiyaçlarınıza en uygun olanı vardır.

Artık renk gamının ne olduğunu bildiğinize göre, monitörünüzde hangisine ihtiyacınız var? Aşağıdaki makalemizde öğrenin.

Nedir  renk gamı ? Renk gamı, insan gözüyle (görünür renk tayfı) tanımlanabilen renk yelpazesi içindeki bir renk aralığını tanımlar.

Örneğin en sevdiğiniz rengi alın. Kırmızı-yeşil mi yoksa mavi-sarı mı? Tabii ki hayır, çünkü bu renklerin insan gözüyle görülmesi imkansız. 

İyi ya da kötü, gözlerimizin görebileceği görünür renk spektrumu veya renk gamıyla sınırlıyız. Bu hayatın her alanında geçerlidir – sadece doğada değil, aynı zamanda günümüz teknolojisinin ürettiği yapay görseller için de geçerlidir. Renk standartları göz önüne alındığında monitörlerden tabletlere ve projektörlere kadar bir istisna yoktur. 

Aşağıda, bu renk gamını detaylandırıyor ve hiçbir karışıklık kalmamasını sağlıyoruz. Umarız bunu bizim kadar heyecan verici bulursunuz!

Renk Gamını Anlamak

Elbette, renk gamı, insan gözüyle görülebilen belirli bir renk aralığını ifade eder, ancak gerçekte nedir?

Bir televizyon veya monitör için alışverişe çıktığınızda öncelikle neyi fark ettiğinizi düşünün. Elbette, fiziksel boyut ve genişlik önemli faktörlerdir, ancak sunulan resimlerin içerdiği renklere de çok dikkat edebilirsiniz. Koyu siyahlar, canlı kırmızılar ve yeşiller vb. Gerçeği daha önce görülmemiş şekillerde yansıtan çarpıcı, renk ağırlıklı bir özel video, bir tarayıcı ile alışveriş yapan arasındaki farkı yaratabilir.

Dikkat edin, renk gamını çözünürlükle karıştırmak cazip gelebilir. Renk kalitesinin ve genel kalitenin yalnızca tamamlayıcı değil aynı zamanda birbirinin yerine geçebilir görünebileceği düşünüldüğünde anlaşılabilir bir durumdur. Bunu akılda tutarak, yukarıda belirtilen renk temsili ve ürünler arasında nasıl farklılaştığı doğrudan renk gamından, renk kapsamından ve birçok renk standardından etkilenir. 

Renk Kapsamı 

Renk gamının gerçek renklerle ilgisi olsa da, bir ürünün renk kapsamı, renkleri kaynağından yeniden üretme ve iletme yeteneğini gösterir. 

Anlayış açısından, modern sinema projektörü, önceki nesil bir iPhone kamera ve 1990’lardan kalma bir TV arasındaki görsel farkı düşünün. Renkleri tasvir etme biçimleri, yalnızca genişlik ve derinlik açısından değil, aynı zamanda renkleri kendilerinin nasıl yarattığı açısından da daha farklı olamaz. Bu, renk standartlarının bu tartışmanın önemli bir parçası haline geldiği yerdir. 

Ancak oraya varmadan önce, renk gamının teknik düzeyde nasıl tasvir edildiğini anlamalısınız. Bir XYZ ekseninde üçgen olarak sunulan Y, gamut içinde mümkün olan maksimum renk parlaklığını ifade ederken, X ve Z noktaları, bir rengin tonu ve renkliliği olan tam renklilik aralığını gösterir. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, nihai sonuç, bir renk gamının yetenek aralığını mükemmel bir şekilde yansıtır.  

Renk aralığı

Renk Standartları Nelerdir ve Farklı Türler Nelerdir?

Çoğu zaman, özellikle ticari uygulamalarda renkler, rengi kendi başına doğal olarak üretmek yerine, diğer renklerin karışımı yoluyla oluşturulur. Bu çoğunlukla maliyetle ilgili faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bir anlığına ev tipi yazıcıların tipik olarak yalnızca camgöbeği, macenta, sarı ve siyah için mürekkep içerdiğini düşünün. Yazdırılan sayfanızda görebileceğiniz diğer tüm renkler, bu temel renklerin bir kombinasyonunun sonucudur. 

Yazıcılar, monitörler veya kameralar aracılığıyla olması fark etmeksizin renkli üretim standardını hangi çerçeveler belirler? Cevap, doğrudan standartlaştırılmış renk gamlarıyla ilgili olan renk standartlarında yatmaktadır. Bunu akılda tutarak, yaygın renk standartları arasında sRGB, Adobe RGB, NTSC, EBU ve DCI-P3 bulunur.

sRGB

sRGB, piyasada en yaygın bulunan renk standardıdır. Kameralardan monitörlere ve televizyonlara kadar geçmişte bir noktada sRGB ile karşılaştığınız garantilidir. Bununla birlikte, sRGB bir sebepten dolayı popülerdir. Girdi ve çıktı çok az gecikme süresi ve / veya tutarsızlıklar yaşar. Bu faydalar, sRGB’nin şu anda olduğu kadar yaygınlaşmasına neden oluyor. 

Adobe RGB

Adobe RBG, sRGB ile rekabet etmek üzere tasarlanmış bir renk standardıdır. Doğru şekilde uygulandığında, Adobe RGB’nin daha geniş bir renk gamı ​​sunması ve renkleri daha gerçekçi bir şekilde göstermesi amaçlanmıştır. Tanıtımı sırasında ve dikkatini canlı ayrıntılara veren Adobe RGB, standart olması gereken teknoloji için biraz fazla hırslı ve gelişmişti. Fotoğraf teknolojisi kadar LCD monitörler de geliştikçe, Adobe RGB artan kullanım seviyeleri gördü. 

DCI-P3

Popüler seçeneklerden bir papel karşılığında, Sinema ve Televizyon Mühendisleri Derneği kendi renk standardı olan DCI-P3’ü tanıtmayı seçti. Dijital video yakalama ve projeksiyona vurgu yapan DCI-P3, sRGB muadilinden neredeyse çeyrek daha geniş bir renk gamını tercih eder. Organizasyonel kökleri göz önüne alındığında, DCI-P3 renk standardı sinema düzeyindeki tüm dijital projektörlerle uyumludur. Tüketici düzeyinde ise DCI-P3, özellikle iPhone X’in dahili kamerasında bulunabilir. 

NTSC

Ulusal Televizyon Standartları Komitesi veya NTSC, yeni üretilen tüm televizyonlar için standart haline gelmesi umuduyla kendi renk standardını yarattı. Adobe RGB’ye büyük ölçüde benzeyen NTSC renk standardı, kırmızı ve mavi renklerin üretimi söz konusu olduğunda biraz farklıydı. Henüz televizyon standardı haline gelmemiş olsa da, NTSC renk standardı, profesyonel düzeyde video ve fotoğraf düzenleme için tasarlanan monitörlerde kendi nişini buldu. 

EBU

NTSC’de olduğu gibi, EBU veya Avrupa Yayın Birliği de kendi renk standardını uygulamaya çalıştı. Geleneksel olarak, EBU renk standardı fotoğrafçılık, video düzenleme ve grafik tasarım alanlarına odaklanmıştır. 4K dahil olmak üzere daha geniş renk gamutlarının ve ultra yüksek çözünürlüklü çözünürlüklerin ortaya çıkmasıyla EBU renk standardı, nişinin dışına ve daha yaygın tüketici düzeyindeki ürünlere yerleştirilmeye başlandı. 

Renk aralığı

Geniş Gam ve Renk Olanakları 

Daha önce belirtildiği gibi, bir renk gamının aralığı, X ve Z eksenlerindeki yerleşimi ile belirlenir. Yakın zamana kadar, bu veri noktaları, kullanılan renk standardı ne olursa olsun çok fazla değişmedi. Bu, öncelikle yaratıldıkları zamanlarda mevcut olan teknolojik sınırlamadan kaynaklanıyordu.

Bugün, OLED teknolojisinin varlığıyla, renk gamındaki sınırlar artık yok, bu da geniş renk gamlarının yaratılmasına yol açıyor. Diğerlerinin karışımlarına göre renkler üreten geniş olmayan emsallerinden farklı olarak, geniş gamlar saf, doğal renkler üretebilir. 

Açıkçası, bu yeni gelişmenin etkileri muhtemelen şaşırtıcıdır. Daha doğru baskıdan en zor renklerin bile potansiyel üretimine kadar gökyüzü artık sınırdır.