Fotoğraf düzenleme monitöründe renk kraldır. Ayrılan bütçe ve alan dahilinde mümkün olan en yüksek renk kalitesine ve netliğe sahip bir monitör arıyorsunuz. Son gelişmeler profesyonel düzeyde bir monitörün fiyatını düşürse de, hesaba katılması gereken birçok faktör var. Aklınızda bulundurmak isteyebileceğiniz şeylerin bir listesini derledik.

Fotoğraf düzenleme için en iyi monitörü nasıl seçeceğinize dair tam resmi görmek ister misiniz? Aşağıdaki kılavuzumuzu okuyun.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör mü düşünüyorsunuz?  Üst düzey bir monitöre geçmenin gerçekten değip değmeyeceğini merak edebilirsiniz  . Genellikle “profesyonel” olarak adlandırılan en iyi monitörleri görürsünüz. Bu monitörler özellikle renk doğruluğu için tasarlanmıştır. Kısa cevap, evet, buna değer. Özellikle şimdi fiyatlar düştüğü için.

Çoğu ekran, profesyonel bir monitörün faydalarını sağlamaya yaklaşmaz. Pro monitörler doğru renkler sunar Sonuçta, onları görüntüleyebilecek bir monitörünüz yoksa neden güzel fotoğraflar çekmeye zaman ayırasınız?

Fotoğraf düzenleme için tasarlanmış monitörler, çalışmak için çok daha geniş bir renk aralığı sağlar. Çalışabileceğiniz renkleri neden sınırlayasınız? Pro monitörler, bir dizi renk geliştirme teknolojisi sunar. Bu, daha doğru ekran görüntüleri ile sonuçlanır. Bu yetenekler, işi görüntü doğruluğuna bağlı olanlar için idealdir ve genellikle kritiktir.

Bir monitör, gerçek hayatta üretilen ekran görüntüleriyle çalışabilmelidir. Daha az hassas bir monitör orijinal görüntüyü temsil edemez. Renk sınırlı bir monitörle, düzenlediğiniz görüntüler aslında çektiğiniz görüntüler (renk açısından) değildir. Bu nedenle, bu yanlış renklere yapılan değişiklikler, düzeltmeye çalıştığınız şeyi daha da kötüleştirebilir.

Yakın zamana kadar, “profesyonel” olarak pazarlanan monitörler yalnızca yüksek bir fiyat etiketi ile geldiler ve bu da onları birçokları için ulaşılamaz hale getiriyordu. Neyse ki, makul fiyatlı, renk açısından kritik monitör teknik özellikleri artık hazır.

Fotoğraf Düzenleme İçin Bir Monitörde Neler Aranmalı

Monitörler, baş döndürücü bir dizi özellik sunar. Fotoğraf düzenleme için profesyonel düzeyde bir monitörü değerlendirirken amacınız, ekranda gördüklerinizin doğruluğunu en üst düzeye çıkarmaktır. Birkaç temel özellik rengi, performansı ve görüntü kalitesini etkiler.

Bunların başında:

 • Tam sRGB / Adobe RGB renk alanları
 • Gama ön ayar seçenekleri
 • Güçlü bir 3B Arama Tablosu (LUT) / renk motoru
 • Düşük Delta E
 • Ekran tekdüzelik telafisi
 • Üstün panel teknolojisi
 • Mat ekran yüzeyi
 • Donanım kalibrasyonu hazır
 • Kaliteli tasarım
 • Geleceğe hazır bağlantı
 • İdeal ekran boyutunuz ve çözünürlüğünüz

Renk Alanı Kapsamı

En iyi fotoğraf düzenleme monitörü, mümkün olduğunca fazla renk alanıyla çalışır. Renk gamı , insan gözüyle görülebilen tüm renk aralığını ifade eder. Bu aralığın olabildiğince çok kullanılması bir fotoğrafın, illüstrasyonun veya resmin rengini gerçekten güzel kılar. Dijital cihazların ürettiği renk çeşitleri değiştiği için farklı sonuçlar alıyorsunuz. Bu, kameralar, düzenleme yazılımı, monitörler ve yazıcılar için geçerlidir.

Renk alanı

Renk boşlukları  , sonsuz renk paleti içindeki tanımlanmış renk kümelerini temsil eder. Soyut matematiksel modeller kullanılarak türetilirler. Daha geniş renk alanları daha fazla renk içerir; daha küçük renk alanlarının daha az rengi vardır. İnsan gözü, renk uzayımızın fiziksel sınırlaması olan yaklaşık 10 milyon rengi görebilir.

Farklı dijital cihazlar, farklı renk alanlarında çalışmak üzere tasarlanmıştır  . Bir aygıt ne kadar geniş aralık kullanırsa o kadar iyidir. Teorik olarak sonsuz sayıda renk uzayı tanımlanabilir. Pratikte, bir avuç renk alanı standardı dijital fotoğraf, video, grafik tasarım ve renk işleme teknolojilerine rehberlik eder.

CIE renk alanı, görünür insan spektrumunu tanımlar. SRGB ve Adobe RGB renk uzayları, fotoğraf düzenlemede kullanılan iyi bilinen dijital renk uzaylarıdır. CIE alanı içinde grafiksel olarak üçgenler olarak tanımlanırlar.

Yaygın renk uzayları hakkında birkaç gerçek:

 • sRGB, İnternet dahil birçok uygulamada kullanılan en az ortak payda renk alanı standardıdır.
 • Adobe RGB, grafik tasarımcılar, fotoğrafçılar ve diğer yaratıcı profesyoneller arasında iyi bilinen bir standarttır ve bir düzenleme alanı olarak kullanılır.
 • NTSC, EBU, Rec.709 ve Rec. 2020, video, film ve TV yayını için kullanılan yaygın renk alanlarıdır.
 • Hiçbir monitör, mevcut renk alanının dışındaki renkleri görüntüleyemez. Örneğin, yalnızca sRGB alanını kaplayan bir monitör, daha geniş Adobe RGB alanındaki tüm renkleri görüntüleyemez.

İşte noktada bir örnek. Adobe RGB alanını kullanan bir kamerayla bir görüntü yakalarsınız. Ardından görüntüyü bir sRGB ekranında görüntülersiniz. Ekranda gördüğünüz eksik renkler. SRGB gamının dışında kalan doygun renkler kodlanmış veri olarak var olur, ancak onları göremezsiniz.

İşte başka. SRGB renk alanını kullanarak fotoğraf çekmek için bir kamera setiyle çekim yaptığınızı hayal edin. Daha sonra bu renk uzayının yalnızca bir bölümünü kapsayan genel amaçlı bir ekran kullanırsınız. Bu resimleri görüntülediğinizde, onların da renkleri eksik olacaktır.

Sonuç olarak: Fotoğrafları çekildiklerinden daha küçük bir renk alanına sahip bir monitörde görüntülediğinizde, eksik renk verileri ayrıntı düzeyini azaltacaktır. Sonuç, daha bulanık görüntüler ve daha az canlı renkler olacaktır.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için Renk Alanı önerisi: Fotoğraf düzenleme ve diğer renk işleri için profesyonel düzeydeki monitörler, olağanüstü doğruluk ve canlı renk ayrıntısı için geniş renk alanları içerir. En azından Tam sRGB isteyeceksiniz. Adobe RGB renk alanı monitörleri, fotoğraf düzenleme için en iyisidir.

Gama Ayarı Özellikleri ve Ön Ayarları

Gama, canlı görüntülerin monitörde nasıl göründüğüne ilişkin karmaşık bir terimdir. Gammayı ayarlamak, fotoğrafçılık çabalarınızdan en iyi sonuçları almada kritik bir rol oynar. Gama teriminin birkaç anlamı vardır. Dijital cihazlar söz konusu olduğunda, gama, her bir piksel için parlaklığın matematiksel kodlaması (“parlaklık” olarak da bilinir) olarak tanımlanır. Gamanın amacı, dijital bir görüntünün olabildiğince canlı görünmesini sağlamaktır.

İşte  bir uzmanın  bakış açısı:

GAMA, NEREDEYSE TÜM DİJİTAL GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNİN ÖNEMLİ AMA NADİREN ANLAŞILAN BİR ÖZELLİĞİDİR. BİR PİKSELİN SAYISAL DEĞERİ İLE GERÇEK PARLAKLIĞI ARASINDAKİ İLİŞKİYİ TANIMLAR. GAMA OLMADAN, DİJİTAL KAMERALAR TARAFINDAN YAKALANAN GÖLGELER GÖZÜMÜZE GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ GÖRÜNMEZ (STANDART BİR MONİTÖRDE). AYNI ZAMANDA GAMA DÜZELTMESİ, GAMA KODLAMASI VEYA GAMA SIKIŞTIRMASI OLARAK DA ADLANDIRILIR, ANCAK BUNLARIN HEPSİ BENZER BİR KONSEPTE İŞARET EDER. GAMANIN NASIL ÇALIŞTIĞINI ANLAMAK, KİŞİNİN GÖRÜNTÜ DÜZENLEMEDEN EN İYİ ŞEKİLDE YARARLANMASINA YARDIMCI OLMANIN YANI SIRA, KİŞİNİN POZLAMA TEKNİĞİNİ GELİŞTİREBİLİR.

Bilmeniz gereken önemli olan, ekran gamasının bir görüntünün tek tek piksellerini nasıl gördüğünüze dönüşmesidir. Monitörler, bir görüntünün çıktısını ayarlamak için ekran gamasını kullanır. Daha yüksek görüntü gamaları, daha fazla kontrasta sahip daha koyu görüntülerle sonuçlanır.

Gama Düzeltme-Normalden Gama'ya

Uzmanlar, 2.2’lik bir görüntü gammasının tonlar arasında doğru algısal ilişkiyi sağladığı konusunda hemfikir. Günümüzde çoğu monitör şirketi önceden ayarlanmış yerel 2.2 gama içeren ekranlar geliştirmektedir. Çoğu ekran, 2.2’lik bir yerel ekran gama ile gönderilir. Fotoğraf düzenleme için iyi profesyonel sınıf monitörler, kullanıcıların ince ayar için gamayı kolayca ayarlamasına da olanak tanır. Bunun için doğru terim  monitör gama kalibrasyonudur . Aynı zamanda gama düzeltmesi olarak da adlandırılır  . Dijital renk uzmanları bunun kritik bir işlev olduğu konusunda hemfikir.

İşte nasıl  bir pro  koyar it: “Gamma düzeltme konularda bir bilgisayar ekranında doğru bir görüntü sergileyen herhangi bir ilgi varsa. Gama düzeltmesi, bir görüntünün genel parlaklığını kontrol eder. Düzgün düzeltilmeyen görüntüler beyazlatılmış veya çok karanlık görünebilir … Gama düzeltme miktarının değiştirilmesi sadece parlaklığı değil, aynı zamanda kırmızıdan yeşile ve maviye oranlarını da değiştirir. “

Tipik gama ön ayarlarının örnekleri şunları içerir:

 • Gamma 1.8 – Karanlık sahnelerde görünürlüğü ve ayrıntıları geliştirir
 • Gamma 2.0 – Yumuşak, nazik sahneler için karanlık sahnelerde ayrıntıları geliştirir
 • Gamma 2.2 – Genel kullanım için yerel ön ayar
 • Gamma 2.4 – Canlı renkler için parlak sahnelerde ayrıntıları geliştirir
 • Gamma 2.6 – Siyah beyaz sahneleri vurgular; belge görüntüleme için iyi

Fotoğraf düzenleme için bir monitörde önerilen gama özellikleri: Gama, görüntülerinizin ne kadar canlı ve gerçeğe yakın olduğunu belirler. Yerel 2.2 gama verilir. Profesyonel monitörünüzün diğer gama ayarlarına ince ayar yapmanıza izin verdiğinden emin olun. Ön ayarlar hayatı daha da kolaylaştırır.

Güçlü bir LUT

Fotoğraf düzenleme için en iyi profesyonel düzey monitörler, yerleşik donanım arama tablosuna (LUT) sahiptir. Bu tablolar, monitörün renk yeteneklerini büyük ölçüde artırır. LUT’lar, görüntülenen görüntü (ler) e bağlı olarak gerektiğinde renk geçişleri ekleyen anında uyarlanabilirlik sağlar. Otomatik bir işlev olan LUT’lar, optimum renk eşlemesi için gamayı ayarlamak üzere karmaşık renk düzeltme hesaplamaları uygular.

LUT’lar bit cinsinden ölçülür. Daha yüksek bit seviyeleri, daha güçlü renk ayarlama yeteneklerini ve daha büyük bir renk paletini gösterir. Çok amaçlı tüketici monitörleri tipik olarak 8 bittir. Bu genel kullanım monitörleri, 16,7 milyon renkten oluşan kullanılabilir bir palet sunar. Fotoğraf düzenleme için profesyonel monitörler 10, 12 veya 14 bit LUT ile donatılmıştır. LUT gücünde son nokta olan 14 bitlik bir başvuru tablosu 4,39 trilyon renk sunar. Bu, ortalama bir tüketici monitöründen 260.000 kat daha fazla renk hassasiyeti demektir .

LUT-Look-Up-Table-for-Digital-Photography

Arama tabloları standart (1D) veya 3D formatlarda gelir. 3D LUT’a sahip monitörler, sınırlı 1D LUT’a sahip olanlardan daha fazla renk kabiliyetine sahiptir. Daha ince nüanslı tonlar sunan 3D LUT’lar, daha yumuşak, yüksek oranda harmanlanmış tonlamalar üretir. 3D LUT’lar tarafından üretilen renkler de daha canlı ve doğrudur.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için önerilen LUT: Herhangi bir LUT, hiç olmamasından iyidir. En tam özellikli profesyonel monitörler, 14 bitlik bir 3B arama tablosu içerecektir.

Düşük Delta E Değeri

Delta E  , insan gözünün renk farkını ne kadar iyi algıladığını ölçer . Fotoğraf düzenleme için, bir monitörün gerçek rengi ne kadar iyi elde ettiğini bilmek için yetenekli bir araçtır. Delta E (ΔE – veya dE), verilen iki rengin görsel algısındaki değişikliktir. Değer 0 ile 100 arasındadır. Sıfırdan küçük sayılar insan gözü tarafından algılanamaz. 100 değeri, tam olarak zıt olan renkleri belirtir  .

Delta E numaraları, fotoğraf düzenleme için tasarlanmış monitörlerde bulunur. Renk açısından kritik gereksinimleri karşılamak için bu sayı, bir monitör tarafından görüntülenen bir rengin “mükemmel” renk değeriyle ne kadar iyi ilişkisini temsil eder. Sayı ne kadar düşükse performans o kadar iyi olur.

Fotoğrafta Delta E Nasıl Kullanılır?

İnsan gözünün Delta E’si yaklaşık 1’dir. Bundan daha düşük herhangi bir değer esasen görünmezdir. Aslında, bir monitörde “mükemmel” bir Delta E elde etmek bile mümkün değildir. En pahalı ekran bile sıfır Delta E’ye sahip olamaz.

Üst düzey ekranlar Delta E’nin 1 veya biraz daha az olduğunu iddia edebilir. Sırada Delta E <2 olan yüksek kaliteli, yüksek fiyatlı ekranlar var. Renk bilinçli kullanıma yönelik birçok orta düzey monitörün Delta E’si <3 veya <4’tür. Daha yakın zamanlarda, Delta E <2 olan yüksek özellikli ekranlar makul bir fiyat noktasında mevcuttur.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için önerilen Delta E: Bu, daha düşük olan bir özelliktir. Delta E <1, yüksek bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Birçok profesyonel Delta E <2’yi fotoğraf düzenleme ihtiyaçları için mükemmel buluyor.

Ekran Tekdüzeliği: Panel Teknolojisi ve Telafi

Bir monitörün ekranı boyunca tek tip renk, doğru görüntüleme ve düzenleme için çok önemlidir. Bir monitörün renk bütünlüğünü etkileyen en büyük faktör izleme açısıdır. Görüş açısı ne kadar geniş olursa, görünümünüz ekranın merkezinden hareket ederken o kadar az görüntü ve renk bozulması olur.

Bir ekranın belirtilen görüş açısının dışında görüntüler kontrastı kaybeder. Bulanık, soluk veya yetersiz doygun hale gelirler. Azaltılmış parlaklık ve azalan kontrast da yaygındır. Fotoğraf editörleri ve diğer renk bilincine sahip kullanıcılar için bu görüntü bozulması, görüntüleri doğru şekilde görüntülemeyi, değerlendirmeyi ve düzenlemeyi zorlaştırır.

Bir monitörde kullanılan panel türü, maksimum görüş açısını belirler. TN paneller, 170 derece yatay ve 160 derece dikey (170º / 160º) görüş açıları sağlar. IPS paneller gibi birinci sınıf panel teknolojileri,  178 derecelik yatay ve dikey (178º / 178º) en geniş maksimum görüntülemeyi sağlar. Daha yeni AMVA panelleri de bu maksimum görüş açılarını sunar. Bununla birlikte, IPS paneller, profesyonel düzey ekranlar için altın standart olmaya devam ediyor.

Superclear-IPS-Panel Karşılaştırması

Optimum renk performansı, ekranın merkezindedir. En yüksek kaliteli premium paneller bile ekran boyunca hafif renk farklılıklarından muzdariptir. Ekran boyunca parlaklıkta bazı değişikliklerden kaçınmak imkansızdır. Birkaç eşdeğer bölüme bölünmüş bir ekran hayal edin. Parlaklık ekranda değişiklik gösterdiğinden, bu bölümlerin her birinde aynı renk biraz farklı görünecektir. Fotoğraf düzenleme için en iyi profesyonel monitörler bu kaçınılmazlığı telafi eder.

En iyi profesyonel monitörler bir renk bütünlüğü telafi işlevi içerir. Renk telafisi, renkliliği seçici olarak ayarlar ve parlaklığı azaltır. Sonuç olarak, en iyi profesyonel monitörler, ekranda tekdüzelik sağlar. Parlaklık ayarlamaları aracılığıyla tekdüzelik kompanzasyonunu tanımlayan tipik bir özellik, Lv <% 5 olarak belirtilir. Bu, parlaklıktaki değişikliklerin% 5 içinde kontrol edileceğini gösterir. Buna karşılık, genel kullanım monitörleri% 30’a kadar farklılık gösterir.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için ekran tekdüzeliği önerisi: Ekranda renk doğruluğunu iyileştirmeye yönelik özellikler, profesyonel monitörlerin ayırt edici özellikleridir. Geniş 178º / 178º görüş açıları şarttır. Ayrıca, çok çeşitli renk alanlarında çalışan entegre bir renk bütünlüğü işlevi isteyeceksiniz.

Premium Panel

Bir LCD monitörün üzerine inşa edildiği panel türü, birkaç önemli performans özelliğini etkiler. Bunlar şunları içerir:

 • Görüş açısı
 • Renk üretimi
 • Kontrast Oranı

Düz ekran LCD monitörler TN, VA veya IPS panel teknolojilerini kullanır. TN paneller, fotoğraf düzenleme için bir monitör için gereken performansın gerisinde kalıyor. Premium IPS ve VA (AMVA) panel teknolojileri, daha geniş izleme açıları, daha yüksek kontrast oranları ve daha iyi renk doğruluğu sağlar. Bu paneller, görüntü bozulmasını ve renk kaymasını neredeyse tamamen ortadan kaldırır. İzleme rahatlığını artırır ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirir.

IPS ekranlar  , renk odaklı profesyoneller için tercih edilen monitör olmuştur. AMVA panelleri, profesyonellere uygun renk performansı özellikleri sunmaya başladı. Bununla birlikte, birçok profesyonel kullanıcı için, IPS monitörleri gerçek dünya tasarım ortamlarında hâlâ üstündür. IPS panelleri, renk alanı monitör teknolojileri için en iyi desteği sağlar. IPS panelleri, renk doğruluğunu artırmaya yardımcı olan daha yüksek renk derinlikleri ve kontrast oranları sunar.

IPS monitörleri daha az maliyetli ve daha kolay erişilebilir hale geldi. Bu IPS monitörleri sayesinde, birçok fotoğraf meraklısı ve diğer hobilerin yanı sıra renk bilincine sahip ev kullanıcıları için tercih edilen monitörler haline geliyor. İşte 27 inçlik bir IPS monitör örneği  .

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için panel teknolojisi önerisi: Temel TN monitör renk işlevleri sınırlıdır. Birinci sınıf bir IPS veya AMVA paneli arayın. Çoğu profesyonelin IPS’yi tercih ettiğini unutmayın.

Ekran Yüzeyi

Monitör ekranı yüzeyleri  mat veya parlaktır . Parlak yüzeyler net ve canlı görüntüler sağlar. Doygun renkler ve derin koyu tonlar, parlak ekranları oyun oynamak ve film izlemek için mükemmel hale getirir. Parlak ekranlar, yansıtıcı oldukları için fotoğraf düzenleme için harika değildir. Ekranın önündeki herhangi bir şeyin aynaya benzer yansımalarını ürettikleri ışıklı alanlarda özellikle kötü performans gösterirler. 

Mat ekranlar yansımayı engeller. Bu, onları  fotoğraf düzenleme için bariz bir seçim yapar  . Profesyoneller ayrıca doğru renk kalibrasyonu için en iyisi olduklarını düşünüyorlar. Parlak bir odada mat bir ekranı, aynı odada parlak bir ekranı gördüğünüzden çok daha kolay görebilirsiniz. Ekranı aydınlık bir odada kullanmayı planlıyorsanız, mat ekranlı bir monitör almalısınız. 

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için ekran yüzeyi önerisi: Çoğu profesyonel kullanıcı, parlamayı azaltan mat yüzeyler için güçlü bir tercihe sahiptir. Parlak ekranlar zengin görüntüler sunarken, çoğu onları aşırı doygun buluyor.

Renk Kalibrasyon Yetenekleri

Monitör kalibrasyon ayarları parlaklığı, kontrastı ve renk üretimini iyileştirir. Yukarıda tartışılan gama ayarlamaları, bir monitörü kalibre etmenin bir yolunun yalnızca bir örneğidir. Birçok profesyonel, renk kalibrasyonunun dijital fotoğrafçılık için kritik olduğunu düşünüyor:

İSTER AMATÖR İSTER PROFESYONEL OLSUN HİÇBİR FOTOĞRAFÇI, KALİBRE EDİLMİŞ BİR MONİTÖR OLMADAN GÖRÜNTÜLERLE ÇALIŞMAMALIDIR. ÇEVRİMİÇİ OLARAK PAYLAŞTIĞINIZ VEYA BASILMASI İÇİN BİR FOTOĞRAF LABORATUARINA GÖNDERDİĞİNİZ HER FOTOĞRAFIN İSTEDİĞİNİZ GİBİ GÖRÜNMESİNİ SAĞLAYACAK KÜÇÜK BİR YATIRIMDIR. SİZE GÜZEL GÖRÜNEN VE HERKESE KORKUNÇ GÖRÜNEN BİR GÖRÜNTÜ OLUŞTURMAK KESİNLİKLE HİÇ İYİ DEĞİL!

Tüketici ve iş gözlemcileri, bu tür ayarlamaların doğruluğunu sürdürmek için minimum işlevlere sahiptir. Pro monitörler, kolay ve doğru ayarlamaları kolaylaştırmak için renk alanı ve gama ön ayarları içerir.

En doğru monitör kalibrasyonu, bir “renk ölçer” kullanılarak elde edilir. Renk ölçüm aksesuarları ve yazılımı çok çeşitli özellikler sağlar. Ekrandaki rengi ölçmek ve ayarlamak için monitör ekranına kolorimetreler yerleştirilir. Bu kalibrasyon yaklaşımı, orijinal görüntülerin en doğru tasvirini sağlar.

Fotoğraf için Renk Ölçer

Fotoğraf düzenleme için en iyi monitörler “donanım kalibrasyonu” yeteneğine sahiptir. Bu kalibrasyon, grafik kartını monitöre bağlayan yazılım aracılığıyla gerçekleştirilir. Donanım kalibrasyonu ile kolorimetre, monitörün dahili LUT’unu değiştirir. Optimize edilmiş sonuçları monitörün ekranında depolar. Sonuç daha hızlı, daha doğru sonuçlardır.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için kalibrasyon önerisi: Renk alanı ve gama ön ayarları, başlamak için iyi bir yerdir. Bir renk ölçer eklemek (“disk” olarak da bilinir) profesyonel bir altın standarttır. Entegre donanım kalibrasyonuna sahip bir monitör, daha az baş ağrısıyla daha fazla doğruluk sağlar.

İdeal Ekran Boyutunuz

Fotoğraf düzenleme için bir monitörde minimum 24 inç boyut önerilir. 27 inç veya daha fazlası en uygunudur. Amaç, araç çubuklarına yer açarken çalışmanızı tam olarak görebilmektir. İkincil bir ekran eklemek de popülerdir. Çift monitör kurulumları, diğer monitörde görevleri yerine getirirken ve işlemleri gerçekleştirirken bir monitörde bir görüntüyü tam ekran görüntülemenizi sağlar.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için önerilen ekran boyutu: Çalışma alanınızın ve bütçenizin alabileceği en büyük ekranı (ve en yüksek çözünürlüğü) seçin. Rahatlık ve üretkenlik için ikinci bir monitör eklemeyi düşünün.

İdeal Çözünürlüğünüz

Ekran çözünürlüğü, bir monitörün yatay ve dikey olarak görüntüleyebileceği piksel sayısını belirtir. 4K monitörler yatay olarak 3840 piksel ve dikey olarak 2160 piksel (3840 x 2160) çözünürlüğe sahiptir.

Fotoğraf Düzenleme için Renkli Monitör

Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, ekranınıza o kadar fazla görüntü verisi sığar. Yüksek çözünürlüklü bir monitörle, üzerinde çalıştığınız şeyin daha fazlasını daha az kaydırma ile görebileceksiniz. Daha fazla piksel ayrıca daha fazla görüntü netliği anlamına gelir. Daha yüksek çözünürlüklü monitörler daha keskin görüntüler sunar. 

Çözüm söz konusu olduğunda, çoğu profesyonel ne kadar yüksekse o kadar iyi diyor. 24 inçlik bir monitör için 1920 x 1080 FHD çözünürlüğü seçin. 27 inçlik bir monitör için 2560 x 1440 QHD’dir. 32 inçlik bir monitör optimum olarak 4K çözünürlüğe (3840 x 2160) UHD’ye sahip olacaktır. UltraWide (21: 9) 1440p (genellikle kavisli) monitörler de iyi seçeneklerdir. Ekran boyutu için bazı önemli noktalar vardır:

Öncelikle, çözünürlüğün ekran boyutuyla ilişkili olduğunu varsaymayın. Öyle değil. Aynı boyuttaki ekranların farklı çözünürlükleri olabilir. İkincisi, LCD ekranlar doğal çözünürlüklerinde kullanılmalıdır. Üzerinde çalışacağınız yerel çözünürlüğe sahip bir monitör seçin. Üçüncüsü, bir 4K ekranı düşünüyorsanız, yazılımın uyumlu olduğundan emin olun. 4K ekran, Photoshop ve Illustrator ile iyi çalışan fotoğraf düzenleme için harika bir araç olabilir.

Fotoğraf düzenleme için bir monitör için önerilen çözünürlük: Seçtiğiniz monitör boyutu için mümkün olan en yüksek çözünürlük.

İyi tasarım

İyi tasarım öğeleri, monitörünüzde çalışmayı daha kolay, daha verimli ve rahat hale getirir. Çerçevesiz çerçeve tasarımına sahip monitörler, çift veya çoklu monitör kurulumuyla üretkenliği ve yaratıcı çalışma alanını en üst düzeye çıkarmak için idealdir. Döner montaj, ek kurulum seçenekleri sunar. Düz mat yüzey, daha kolay kalibrasyon ve görüntüleme için yansımayı büyük ölçüde azaltacaktır. Ergonomik eğme, döndürme, ekseni etrafında çevirme ve yükseklik ayarlama yetenekleri konforu en üst düzeye çıkarabilir. Ortam ışığı sensörleri, ekran parlaklığını anında ayarlar. Varlık sensörleri, çalışma alanınızdan uzaklaştığınızda arka ışığı otomatik olarak kısar. Gelişmiş değiştirme ve otomatik pivot özellikleri, ekranı 180 derece döndürerek görüntünüzün yatay bir görünümünü elde etmenizi sağlar.

Esnek Bağlantı

USB, DisplayPort ve HDMI gibi çeşitli çıkış bağlantı noktalarını arayın. Daha fazla seçenek, bugün kullandığınız cihazlarla kolay bağlantı ve gelecek yıllarda kullanacağınız cihazlar için destek anlamına gelir. USB 3.0 bağlantı noktaları cihaz şarjı sağlarken, USB 3.1 Tip C bağlantı noktaları basitleştirilmiş kurulumlar için şarj artı ses sağlar. DisplayPort aracılığıyla iki veya daha fazla monitörü “papatya zinciri” kurma yeteneği ek esneklik sağlar.

Sonuç

Fotoğraf düzenleme için profesyonel monitörler, genel monitörlerden daha doğru renkler üretir. Resimlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olan çok sayıda renk kontrol özelliği sunarlar. İşiniz, eğlenceniz veya tutkunuz bir monitörde grafikleri görüntülemeyi ve değiştirmeyi içeriyorsa, görüntülerinizi daha net görmenin zamanı geldi.