Bitcoin ve Ethereum: Yeni Ayın Işığında Parlıyorlar - Kripto Piyasasının Yükselen Yıldızları

teknoloji haberleri

Ekim ayına girilmesiyle birlikte kripto piyasasını domine eden iki kripto para Bitcoin ve Ethereum, hızlı yükselişler kaydetti.

Haftasonuna sakin bir başlangıç yapan kripto paralar, haftanın son günü ve Ekim ayının ilk gününde önemli bir sıçrama kaydetti. Bitcoin, dünkü işlemlerde %4’e yakın bir sıçramayla haftayı 28.000 dolar sınırında kapattı. Hafta açılışında yükselişine devam eden BTC, an itibarıyla %1,5 oranında yükselişle 28.400 dolar seviyesinde hareket ediyor. 

Ethereum ise dün 1.650 dolar seviyelerinden başlayan alımlarla %5’e yakın yükseliş kaydederek 1.750 dolara kadar yükseldi. Haftaya sakin başlayan Ethereum, şu an 1.730 dolar banında alıcı buluyor.

Bitcoin ve Ethereum Eylül ayında nasıl hareket etti?

Eylül ayı geride kalırken Bitcoin, ay boyunca %4’e yakın kısmi bir değer artışı kaydetti. Önceki iki ayda görülen negatif seyrin ardından Eylül ayını pozitif kapatan BTC, en düşük seviye olara 24.900 doları görürken en yüksek 27.480 doları gördü. 

Ethereum, Eylül ayını %1,5 oranında daha düşük bir değer artışıyla kapattı. ETH, Eylül’de 1.530 dolara kadar düştü, en yüksek değer olarak ise 1.694 dolar seviyesini gördü.

Kripto paralarda yükselişi ne tetikledi?

Hızlı yükseliş vadeli kripto işlemlerinde yüksek miktarda satış pozisyonunun (short) tasfiye olmasına neden oldu. Coinglass verilerine göre Bitcoin ve Ethereum pozisyonlarında son 24 saatte yaklaşık 73 milyon dolarlık pozisyon tasfiye oldu. 

Piyasayı domine eden kripto paralara yönelik talep artışı, dün Senato’da ABD Hükümeti’nin kapanmasını önleyen bütçe anlaşmasına varılmasıyla birlikte geldi. Bu gelişme, spot Bitcoin ETF başvurularıyla ilgili süreci de etkileyeceği düşüncesiyle kripto para piyasalarını dolaylı yoldan etkiliyordu. 

Diğer yandan tarihsel veriler Ekim ayının kripto para piyasaları için bir yükseliş ayı olduğunu ortaya koyuyor. Son 10 yıllık periyoda bakıldığında Bitcoin, Ekim aylarında sadece 2 kez ekside kapanış kaydetti. Bununla birlikte iyimserliğin korunmasını destekleyen gelişmeler arasında ABD Hükümetinin kapanma riskini geride bırakarak istikrarın korunması ve gündemde kalmaya devam eden spot Bitcoin ETF başvuruları ilk sıralarda yer alıyor. 

Kripto para piyasasının geri kalanında da son 24 saatte dikkate değer artışlar söz konusu. İlk 20 kripto para arasında Solana (SOL), %14’e yakın yükseliş kaydederken 24 dolar bandına yükseldi. İlk 20’de an itibarıyla sadece Chainlink (LINK) %1 oranında kısmi düşüş görürken genel görünüm pozitif devam ediyor. 

İlk 100’de SOL ile birlikte RUNE ve BSV de çift haneli oranda kazanımlarla öne çıkan altcoin’ler oldu. MKR ve XDC ise %3 bandında düşüşle piyasadan negatif ayrışan varlıklar oldu. 

Son duruma göre toplam kripto para piyasa değeri 1,09 trilyon dolarda bulunurken 24 saatlik ortalama işlem hacmi 30 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *