Güneş Sistemi’nin pembe tonları için kızıl gezegen olarak bilinen dördüncü gezegendir, Romalılar onu kanla özdeşleşmiş ve savaş tanrısının adını almıştır. Mars gezegeni çok ince bir atmosfere sahiptir, çoğunlukla karbondioksitten oluşur, kutupların her birinde dönüşümlü olarak donar. Sadece %0.03 su içerir, Dünya’dan bin kat daha az. Araştırmalar, Mars’ın daha kompakt bir atmosfere sahip olduğunu ve nehirleri oluşturan bulutlar ve yağışlarla dolu olduğunu gösteriyor. Yüzeyde oluklar, adalar ve kıyıları görebilirsiniz.

Sıcaklıktaki büyük farklılıklar çok güçlü rüzgarlara neden olur. Buna ek olarak, toprak erozyonu daha fazla gezegenin yüzeyini bozan toz ve kum fırtınaları oluşturmaya yardımcı olur. Uzay araştırmadan önce, Mars’ta yaşam olabileceği düşünülüyordu.Gözlemler, geçmişte sahip olabileceği halde, onda olup olmadığını gösteremedi.
Mevcut koşullar altında, Mars sterildir, yaşam olamaz. Toprağı kuru ve oksitleyicidir ve güneşten çok fazla ultraviyole ışınları alır. Dünya’ya yaklaştığında, yaklaşık 55 milyon kilometre, Mars, Venüs’ten sonra, gece gökyüzündeki en parlak nesnedir. Düz çizgi Güneş-Dünya-Mars (yani, karşı olduğu zaman) oluşur ve Dünya’ya yakın olduğunda daha kolay görülebilir, hangi bir kez olur 15 yılda bir.
Yüzeyinin kırmızımsı tonu oksidasyon veya korozyon nedeniyle. Karanlık bölgeler, yüzeyi aşınmış ve oksitlenmiş karasal bazalt benzeri kayaçlardan oluşur.Parlak bölgeler benzer malzemelerden oluşuyor gibi görünse de toz gibi daha ince parçacıklar içerir. Ekseninin eğimi ve yörüngesinin eksantrikliği nedeniyle Mars yazları kısa ve sıcak, kışlar ise uzun ve soğuktur.Büyük parlak kapaklar, görünüşe göre don veya buz tarafından oluşturulan, gezegenin kutup bölgeleri işaretleyin.
Mars’ın mevsimsel döngüsü neredeyse iki yüzyıldır takip edilmiştir. Mars sonbaharında parlak bulutlar ilgili kutup üzerinde oluşur. İnce bir karbondioksit tabakası sonbahar ve kış aylarında kutup kapağına birikir ve sonunda kutup kapağı 45 °’lik enlemlere inebilir.İlkbaharda ve uzun kutup gecesinin sonunda mevsimsel kısım parçalanır ve kalıcı olan buzlu kış kapağını gösterir.
Buzlu karbondioksit bulutlarına ek olarak Mars gezegeninde başka bulut türleri de vardır. Örneğin, yüksek irtifada sis ve buz bulutları gözlemlenir.İkincisi yüksek engellerin üzerinde yükselmeye hava kütleleri ile ilişkili soğutma sonucudur. Güney yazları özellikle rüzgarlar tarafından yükseltilmiş toz oluşan dikkat çekici sarı bulutlar vardır.