Apple'ın Yeni M3 İşlemcili Mac Modelleri: Detaylı İnceleme

teknoloji haberleri

Apple'ın Yeni M3 İşlemcili Mac Modelleri: Detaylı İnceleme

Giriş

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 10 Kasım'da düzenlediği "Scary Fast" isimli etkinlikte yeni M3 serisi işlemcileri ve bu işlemcilerle donatılan yeni Mac modellerini tanıttı. Bu makalede, yeni Mac modellerinin performans, pil ömrü ve özellikler açısından öne çıkan özelliklerine detaylı olarak yer verilecektir.

M3 İşlemcileri

Apple'ın yeni M3 serisi işlemcileri, 5 nm üretim teknolojisi ile üretiliyor. M3-Air işlemci, 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU'ya sahipken, M3-Pro işlemci, 10 çekirdekli CPU ve 16 çekirdekli GPU'ya sahip. M3-Max işlemci ise 12 çekirdekli CPU ve 32 çekirdekli GPU'ya sahip.

M3 işlemcileri, önceki M2 işlemcilerine göre %20 daha hızlı CPU ve %30 daha hızlı GPU performansı sunuyor. Ayrıca, M3 işlemcileri, M2 işlemcilerine göre %20 daha düşük güç tüketimi sağlıyor.

MacBook Air

Yeni MacBook Air, M3-Air işlemci, 13,6 inç Liquid Retina ekran, 1080p FaceTime HD kamera, Touch ID, MagSafe 3 şarj bağlantı noktası ve daha uzun pil ömrü ile geliyor.

Performans

MacBook Air, önceki modele göre %20 daha hızlı CPU ve %30 daha hızlı GPU performansı sunuyor. Bu, MacBook Air'in daha zorlu görevleri daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yerine getirebileceği anlamına geliyor.

Pil Ömrü

MacBook Air, 18 saate kadar pil ömrü sunuyor. Bu, önceki modele göre 2 saat daha fazla pil ömrü demek. Bu, MacBook Air'in kullanıcıların tüm gün boyunca kesintisiz olarak kullanabileceği anlamına geliyor.

Diğer Özellikler

MacBook Air'in diğer özellikleri arasında şunları sayabiliriz:

 • 13,6 inç Liquid Retina ekran
 • 1080p FaceTime HD kamera
 • Touch ID
 • MagSafe 3 şarj bağlantı noktası

MacBook Pro

Yeni MacBook Pro, M3-Pro işlemci, 14 inç veya 16 inç Liquid Retina XDR ekran, 1080p FaceTime HD kamera, Touch ID, MagSafe 3 şarj bağlantı noktası ve daha uzun pil ömrü ile geliyor.

Performans

MacBook Pro, önceki modele göre %20 daha hızlı CPU ve %30 daha hızlı GPU performansı sunuyor. Bu, MacBook Pro'nun daha zorlu görevleri daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yerine getirebileceği anlamına geliyor.

Pil Ömrü

MacBook Pro, 20 saate kadar pil ömrü sunuyor. Bu, önceki modele göre 4 saat daha fazla pil ömrü demek. Bu, MacBook Pro'nun kullanıcıların tüm gün boyunca kesintisiz olarak kullanabileceği anlamına geliyor.

Diğer Özellikler

MacBook Pro'nun diğer özellikleri arasında şunları sayabiliriz:

 • 14 inç veya 16 inç Liquid Retina XDR ekran
 • 1080p FaceTime HD kamera
 • Touch ID
 • MagSafe 3 şarj bağlantı noktası

Mac Mini

Yeni Mac Mini, M3-Max işlemci, 8 çekirdekli CPU, 10 çekirdekli GPU, 64 GB'a kadar RAM ve 8 TB'a kadar depolama alanı ile geliyor.

Performans

Mac Mini, önceki modele göre %20 daha hızlı CPU ve %30 daha hızlı GPU performansı sunuyor. Bu, Mac Mini'nin daha zorlu görevleri daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yerine getirebileceği anlamına geliyor.

Pil Ömrü

Mac Mini'nin pil ömrü yok, çünkü taşınabilir bir cihaz değil.

Diğer Özellikler

Mac Mini'nin diğer özellikleri arasında şunları sayabiliriz:

 • 8 çekirdekli CPU
 • 10 çekirdekli GPU
 • 64 GB'a kadar RAM
 • 8 TB'a kadar depolama alanı

Sonuç

Apple'ın yeni M3 serisi işlemcileri ve Mac modelleri, performans, pil ömrü ve özellikler açısından önemli iyileştirmeler sunuyor. Yeni Mac modelleri, 10 Kasım itibarıyla piyasaya sürülecek.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *