46 Yaşındaki Voyager Uzay Sondası'na Güncelleme Yaması Yollandı

teknoloji haberleri

NASA, 1977 yılında uzaya gönderilen Voyager 1 ve Voyager 2 uzay sondalarına güncelleme yamaları yolladı. Bu, araçların uzaya çıkmasından 46 yıl sonra yapılan ilk güncelleme oldu.

Gönderilen güncelleme yamalarının amacı, geçen sene meydana gelen arızaya karşı yapılan tamiri korumak ve araçlara yeni özellikler eklemek.

Arıza, Voyager 2'nin radyo telemetri sistemiyle ilgiliydi. Bu arıza, aracın Dünya'yla iletişim kurmasını engellemişti. NASA, sorunu çözmek için bir yama göndermiş ve arızanın giderilmesini sağlamıştı.

Yeni güncelleme yamaları, bu tamiri korumanın yanı sıra, Voyager 1 ve Voyager 2'nin uzaydaki yolculuğunu daha verimli hale getirecek yeni özellikler de ekliyor.

Bunlar arasında, aracın enerjisini daha verimli kullanmasına yardımcı olacak yeni bir yazılım ve daha iyi veri iletim özellikleri yer alıyor.

Voyager 1 ve Voyager 2, insanlığın uzaya gönderdiği en uzak uzay sondaları. Voyager 1, şu anda Güneş'in heliosferinin ötesinde, yıldızlararası uzayda ilerliyor. Voyager 2 ise, Güneş'in heliosferinin kenarına yaklaşıyor.

NASA, Voyager 1 ve Voyager 2'nin enerji kaynağının 2030'ların başında tükeneceğini tahmin ediyor. Bu tarihe kadar, bu iki uzay sondası, insanlığın uzaya dair bilgi edinmesine devam edecek.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *