1 Yıl Kullanılmayan Telefonlar IMEI Havuzundan Çıkartılacak

teknoloji haberleri

Ankara - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, yurt dışından getirilen ve IMEI kaydı yaptırılmayan telefonların kullanım süresi bir yıla düşürüldü. Daha önce bu süre 7 yıldı.

Yeni düzenlemeyle birlikte, yurt dışından getirilen ve kaydı yaptırılmayan telefonlar, son sinyal almasından itibaren bir yıl boyunca kullanılmadığında, IMEI havuzundan çıkarılarak kullanıma kapatılabilecek.

Düzenleme, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra, yurt dışından getirilen ve kaydı yaptırılmayan telefonlar, bir yıl içinde mutlaka kayıt yaptırmak zorunda kalacak.

IMEI Nedir?

IMEI, İngilizce International Mobile Equipment Identity kelimelerinin kısaltmasıdır. Her cep telefonunun kendine özgü bir IMEI numarası vardır. Bu numara, telefonun uluslararası kimlik numarasıdır ve telefonun üretim yeri, modeli ve seri numarasını içerir.

Düzenlemenin Amacı Nedir?

Düzenlemeyle, yurt dışından getirilen ve IMEI kaydı yaptırılmayan kaçak telefonların önüne geçilmesi ve şebeke güvenliğinin artırılması amaçlanıyor.

Düzenlemeden Kimler Etkilenecek?

Düzenlemeden yurt dışından getirilen ve IMEI kaydı yaptırılmayan telefonları kullanan vatandaşlar etkilenecek. Bu telefonlar, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren bir yıl içinde mutlaka kayıt yaptırmazsa, IMEI havuzundan çıkarılarak kullanıma kapatılacak.

Düzenlemeyle İlgili Tepkiler

Düzenlemeyle ilgili olarak, vatandaşlardan gelen tepkiler ikiye bölünmüş durumda. Bazı vatandaşlar, düzenlemenin kaçak telefonların önüne geçeceğini ve şebeke güvenliğini artıracağını savunurken, bazıları ise düzenlemenin yurt dışından telefon getiren vatandaşları mağdur edeceğini öne sürüyor.

Yurt dışından telefon getiren vatandaşlar, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önce telefonlarını kaydettirmek için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Başvuru ücreti ise 2023 yılı için 20.000 TL.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *