Instagram’a 13 yaş sınırı geldi!

Instagram’a 13 yaş sınırı geldi! instagram login, instagrama giriş yap bilgisayardan, instagrama giriş kaydol, instagram download, instagram direct, instagrama indir bilgisayar, instagram messenger, instagrama facebook ile giriş, instagram video download, instagramhesap çalma, instagrama kaydol giriş yap,

Çocuk güvenliği politikalarına uymaması nedeniyle eleştirilen sosyal ağ Instagram, uygulamaya kaydolacak kullanıcılarına 13 yaş sınırı getireceğini açıkladı.

Aslında çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’da da hesap oluşturabilmek için kullanıcının en az 13 yaşında olmasını gerekiyor.

Ancak diğer sosyal ağlardan farklı olarak Instagram’da hesap oluşturma aşamasında kullanıcılara yaş ile ilgili bir kıstas uygulanmıyordu. Kullanıcı adı, e-posta adresi veya telefon numarasını belirten herkes Instagram’da hesap açabiliyordu.

1 MİLYARI GEÇTİ, YASAYI HATIRLADI!

Aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyar, günlük aktif kullanıcı sayısı ise 500 milyonu geçen Facebook bünyesindeki sosyal ağ Instagram, bugüne kadar Gizlilik Politikaları’nda “Instagram, hesap oluşturabilmek için herkesin en az 13 yaşında olmasını şart koşar” ifadesine yer veriyor; ancak bırakın kontrolünü, kullanıcılara hesap açarken yaşını bile sormuyordu.

MODERATÖRLER DE GÖREVLENDİRİLECEK

Instagram’dan bugün yapılan açıklamada, “Bugünden başlayarak, Instagram’da bir hesap oluştururken doğum tarihinizi isteyeceğiz” denildi. Yayınlanan yeni gelişmelere göre, Facebook ile Instagram, 13 yaşın altındaki kullanıcıların hesaplarını kilitlemek üzere yeni moderatörler de görevlendirdi.

Söz konusu politika değişikliğine ilişkin yayınlanan bir blog yazısında “Yaş bilgisini sormak küçük yaştaki kullanıcıların Instagram’a kaydolmasını önleyecek ve onları koruyacak” ifadelerine yer verildi. Şirketten yapılan açıklamada ayrıca, kullanıcılardan istenecek yaş bilgisinin diğer kullanıcılarla paylaşılmayacağı belirtildi. Bu adım aynı zamanda uygulamayı Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’yla (COPPA) uyumlu hale getirmeyi de amaçlıyor. COPPA, tüm çevrimiçi platformların 13 yaşından küçük kullanıcılardan kişisel veri toplamasını yasaklıyor.